UPC introduce din 2014 serviciul pay-per-view

Societatea UPC România SRL a notificat Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) cu privire la intenţia de a introduce în ianuarie, cel târziu februarie 2014, serviciul media audiovizual la cerere cu denumirea UPC pay-per-view.
Romania TV
10 dec. 2013, 14:14
UPC introduce din 2014 serviciul pay-per-view

Potrivit managerului video al UPC România, Smaranda Rădoi, serviciul va permite clienţilor UPC să urmărească filme la cerere sau evenimente în direct – transmisiuni ale unor spectacole, concerte, evenimente sportive.

„Este un serviciu la cerere, care a mai fost lansat de compania LGI, compania mamă a UPC, şi în alte teritorii (…) Suntem în discuţii cu furnizorii de conţinut din România pentru a prelua spectacole de teatru, de balet, de operă, concerte clasice şi nu numai, teatru pentru copii şi filme”, a spus Smaranda Rădoi.

Ea a explicat că accesul la acest serviciu va fi condiţionat de cererea clientului pentru a viziona evenimentele pre-programate.

„Accesul va fi condiţionat de operarea unei aplicaţii. Va exista o aplicaţie care va rula pe platforma noastră de televiziune de cablu. Clienţii vor accesa aplicaţia respectivă, vor parcurge lista de evenimente disponibile şi vor selecta evenimentul dorit. Acest eveniment va fi taxat, clientul va primi factura desfăşurată cu toate evenimentele pe care le-a solicitat. Nu există riscul ca evenimentele să poată fi comandate de copii pentru că există un cod pin parental pe care clienţii şi-l definesc singuri”, a explicat Rădoi.

Managerul video al UPC a precizat că pentru fiecare eveniment clienţii care au optat pentru acesta primesc remindere astfel încât să nu uite de el, iar pe pagina UPC va exista o secţiune dedicată serviciului pay-per-view.

„Preţul evenimentelor va depinde de înţelegerile pe care le vom face cu partenerii, iar lansarea serviciului este programată pentru ianuarie sau, cel târziu, februarie 2014”, a adăugat Rădoi.

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Fostul fotbalist de la Dinamo care a suferit două transplanturi de celule stem. S-a confruntat cu stări de rău, iar ce a urmat a fost complet neașteptat
Capital.ro
Doliu în televiziune! Cel mai frumos actor actor s-a stins din viață. Toată lumea l-a văzut în seriale la TV
Playtech.ro
De ce e o mare greșeală să-ți lași telefonul vechi într-un sertar
Adevarul
Putin s-a adresat națiunii având în spate o hartă uriașă a Rusiei. Cum stau lucrurile în realitate pe câmpul de luptă din Ucraina, potrivit analiștilor
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Cum a ajunbs România bătaia de joc a importatorilor. Mâncăm "furaje pentru animale"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet