Uraganul Dorian, ridicat la categoria 4, se îndreaptă spre Florida

Uraganul Dorian, ridicat la categoria 4, se îndreaptă spre coastele estice ale statului american Florida, urmând să lovească ţărmul la sfârşitul acestei săptămâni şi începutul săptămânii viitoare, informează DPA.
Romania TV
30 aug. 2019, 06:32
Uraganul Dorian, ridicat la categoria 4, se îndreaptă spre Florida

Potrivit prognozelor, furtuna va lovi Florida cu rafale puternice de 113 kilometri pe oră pe măsură ce se va intensifica în apropiere de centrul şi nord-vestul Bahamas vineri şi sâmbătă, a precizat joi Administraţia Naţională Oceanică şi Atmosferică din SUA (NOAA).

„Dorian se menţine, conform prognozelor, un uragan major pe măsură ce se apropie de coastele Floridei la sfârşitul acestei săptămâni”, a precizat Serviciul Naţional de Meteorologie cu sediul în oraşul Melbourne, Florida. „Incertitudinea în ceea ce priveşte traiectoria exactă a furtunii rămâne ridicată şi, din acest motiv, îndemnăm pe toată lumea să se pregătească de un potenţial impact”.

În statul Florida a fost decretată încă de miercuri stare de urgenţă.

Preşedintele american Donald Trump şi-a anulat vizita prevăzută în Polonia din cauza apropierii uraganului Dorian de coastele Statelor Unite.

În locul său, va merge vicepreşedintele SUA, Mike Pence, care va participa la ceremoniile ce marchează 80 de ani de la începerea celui de-Al Doilea Război Mondial, odată cu invadarea Poloniei de trupele naziste.

„Este foarte important ca eu să rămân aici”, a declarat Donald Trump în faţa Casei Albe. „Această furtună pare că va fi una foarte, foarte mare într-adevăr”.

Donald Trump era aşteptat să ajungă în Polonia duminică.

Uraganul Dorian a evitat în mare parte teritoriul american Puerto Rico, care se află încă în proces de reconstrucţie după devastatorul uragan Maria din 2017, şi a lovit miercuri Insulele Virgine Americane şi Insulele Virgine Britanice.

Puerto Rico se află în continuare în raza de acţiune a ”cozii” uraganului Dorian, care a provocat ploi torenţiale şi inundaţii în anumite regiuni, a precizat Serviciul Naţional de Meteorologie din San Juan, Puerto Rico.

În acest weekend, riscul unei furtuni devastatoare se va menţine în nord-vestul statului Bahamas.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Puștiul care a marcat de patru ori într-un meci visează să ajungă la Real Madrid. Ce a spus despre plecarea de la Dinamo
Capital.ro
Bani pe care pensionarii îi pot pierde dacă nu îi cer. Drepturile care nu vin automat în 2026
Playtech.ro
Analizele medicale gratuite s-ar putea face fără goana de la începutul lunii. Ce vrea să schimbe CNAS
Adevarul
Merită să pleci din România? Ce spun cei care regretă că n-au emigrat mai devreme și cei care s-au întors
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Autoritățile, în alertă! O bucată de dronă a ajuns la mal, lângă Cazinoul din Constanța
iamsport.ro
”Noua Nadia”, dezvăluiri despre momentul care i-a schimbat cariera: ”A fost mai dificil emoțional”
MediaFlux
Horoscop 26 august. O zi plină de semne! Cine primește o veste care poate schimba totul
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat