Ursula von der Leyen: Brexitul este „începutul viitoarei noastre relaţii”

Brexitul nu este "sfârşitul a ceva" ci "începutul viitoarei noastre relaţii" cu Marea Britanie, a declarat marţi viitoarea preşedintă a Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, relatează AFP.
Filip Stan
10 sept. 2019, 13:14
Ursula von der Leyen: Brexitul este

„Suntem încă într-un proces dificil. Nu încetez să spun ‘Brexit-ul pe care noi nu l-am dorit niciodată’. Dar vom respecta decizia luată de prietenii noştri britanici, de Regatul Unit”, a adăugat ea referindu-se la divorţul de UE, programat pentru 31 octombrie, informează Agerpres.

Pe de altă parte, noua şefă a executivului comunitar a precizat că Uniunea Europeană a încheiat pregătirile pentru scenariul unui „no deal”, deşi a precizat că acesta nu ar fi unul benefic nici pentru blocul comunitar, nici pentru Marea Britanie, informează Reuters.

În acelaşi timp, cu prilejul prezentării noului său executiv, Ursula von der Leyen a declarat că îi va cere actualului negociator şef pentru Brexit al UE Michel Barnier să-şi continue acest rol.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Gheorghe Dincă a ajuns pe mâinile medicilor! Ce a pățit monstrul din Caracal, în penitenciar
Fanatik.ro
Dublă pierdere pentru Universitatea Craiova! Un titular a ajuns pe masa de operație, iar altul a lipsit de la antrenament. Update exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu a spus totul în presa străină: Ținta noastră este să deținem controlul! Cea mai mare bogăție a României
Playtech.ro
Moștenirea unei case intră sau nu la bunuri comune: ce spune legislaţia din România
Adevarul
Mesajul dur al unui profesor de Drept: Dacă un neurochirurg de 65 de ani poate opera, și un judecător poate pronunța divorțuri
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
El este bărbatul găsit carbonizat în mașină, pe un câmp lângă Oradea. Avea 42 de ani și acasă îl aștepta un copil
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Se dau 200.000 de euro pentru tinerii din România! Iată cum poți obține banii
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mircea, bărbatul găsit carbonizat în mașină! Breaking news
substantial.ro
Matematica devine joacă: 5 jocuri care fac cifrele prietenoase