US OPEN 2017. Maria Şarapova şi Garbine Muguruza, eliminate în optimi

US OPEN 2017. Primele jucătoare calificate în sferturi la Internaţionalele de Tenis ale SUA sunt Petra Kvitova, Venus Williams, Sloane Stephens şi Anastasia Sevastova.

04 sept. 2017, 05:41

US OPEN 2017. Jucătoarea cehă Petra Kvitova, locul 14 WTA şi cap de serie numărul 13, s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale US Open, după ce a învins-o, cu scorul de 7-6 (3), 6-3, pe spaniola Garbine Muguruza, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3. Revenită în competiţii în mai, la French Open, după ce a fost rănită la mână de un hoţ, Kvitova s-a impus după un meci care a durat o oră şi 46 de minute. Sportiva din Cehia şi-a egalat cea mai bună performanţă la US Open, calificarea în sferturi, în 2015.

Ea va evolua în manşa următoare cu americanca Venus Williams, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 9, care a depăşit-o în optimi, cu 6-3, 3-6, 6-1, pe spaniola Carla Suarez Navarro, locul 35 WTA.

US OPEN 2017. Rusoaica Maria Şarapova, locul 146 WTA, beneficiară a unui wild card, a fost eliminată în optimile de finală ale US Open, fiind învinsă letona Anastasija Sevastova, locul 17 WTA.

Sevastova s-a impus, scor 5-7, 6-4, 6-2, după două ore şi 16 minute de joc.

În sferturi, Sevastova va evolua cu americanca Sloane Stephens, locul 83 WTA, care a trecut de germana Julia Goerges, locul 33 WTA, scor 6-3, 3-6, 6-1.