USL cere sancţiuni pentru primarii PDL care ar împiedica oamenii să meargă la vot

USL a anunţat, marţi, că cere organelor abilitate din judeţele Constanţa, Sibiu, Iaşi, Suceava, Cluj şi Arad să se autosesizeze cu privire la declaraţiile unor primari PDL care şi-ar fi arătat intenţia de a împiedica oameni să se prezinte la vot.
Romania TV
24 iul. 2012, 19:59
USL cere sancţiuni pentru primarii PDL care ar împiedica oamenii să meargă la vot

Potrivit unui comunicat de presă transmis marţi de USL, Uniunea solicită sancţionarea legală a primarilor PDL care intenționează să împiedice exercitarea dreptului de vot al cetățenilor.

„Uniunea Social Liberală cere organelor abilitate din judeţele Constanţa, Sibiu, Iaşi, Suceava, Cluj, respectiv Arad să se autosesizeze cu privire la declaraţiile unor primari PDL care au afirmat fără echivoc că intenţionează, prin diverse tactici, să împiedice oamenii să se prezinte la vot. Astfel, în urma unei investigaţii jurnalistice realizate de cotidianul online Gândul.info, publicată în data de 23 iulie, Burcea Anton-Tudorel (primarul comunei Adamclisi, judeţul Constanţa), Văcariu Constantin Aurelian (primarul comunei Arpaşu de Jos, judeţul Sibiu), Dan Niţă (primarul Miroslava, judeţul Iaşi), Mihai Cirlan (primarul comunei Baia, judeţul Suceava), Gurgu Tudorel (primarul comunei Ciobanu, judeţul Constanţa), Mureşan Augustin (primarul Bobâlna, judeţul Cluj), Ioan Troancă (primarul oraşului Miercurea Sibiului, judeţul Sibiu), Ioan Morar (primarul comunei Râsca, judeţul Cluj), Ioan Porumb (primarul comunei Aşchileu, judeţul Cluj), Iliescu Eugen (primarul comunei Dobromir, judeţul Constanţa) şi Avram Teodor (comuna Almaş, judeţul Arad) au declarat în conversaţii înregistrate cu reporterul Gândul.info că vor face uz de orice procedeu pentru a convinge oamenii să nu se prezinte la vot cu ocazia referendumului din 29 iulie pentru demiterea lui Traian Băsescu”, menţionează sursa citată.

USL mai spune că va face toate demersurile legale pentru ca persoanele menţionate să fie sancţionate, conform articolului 52, alineatul 1 din Legea 3/2000 care reglementează referendumul naţional şi stipulează că „împiedicarea prin orice mijloace a liberului exerciţiu a dreptului de a participa la referendum se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 5 ani şi interzicerea unor drepturi”.

Gândul.info a relatat că a apelat la un sondaj incognito, sunând 11 filiale PDL din ţară în numele organizaţiei centrale pentru a verifica modul în care gestionează votul de la referendumul pentru suspendarea preşedintelui Băsescu. Potrivit sursei citate, din 11 primari democrat-liberali contactaţi, 6 au raportat la „centru” că sunt pregătiţi să ţină votanţii simpatizanţi ai PDL departe de urne. „Un primar din Iaşi a relatat că, pentru a ţine oamenii ocupaţi, a organizat partide de pescuit şi jocuri sportive. Un alt primar, din Constanţa, a relatat că le-a spus în faţă alegătorilor să nu se prezinte pentru că el nu va vota şi este ferm convins că cetăţenii îi vor urma sfatul. Alţi primari au spus că au folosit metode mai puţin directe de a demobiliza alegătorii, adică în discuţii doar au sugerat că o idee bună ar fi să nu se prezinte la vot. În Cluj şi Sibiu, primarii contactaţi erau însă bulversaţi pentru că nu au primit încă ordin de la conducerea partidului şi întrebau presupusul reprezentant PDL ce să facă”, mai notează gandul.info.

DailyBusiness
Fum alb la Vatican! Cardinalul protodiacon va ieși la balconul central pentru a anunța „Habemus Papam!”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
INNA și Alexandra Stan, mai mult dezbrăcate pe scenă, la Amsterdam! Publicul a fost în extaz! – GALERIE FOTO / VIDEO
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat cu câteva minute înainte să iasă fum alb pe coșul de la Vatican. Mulți spun că a fost un semn
Capital.ro
Bucurie pentru Călin Georgescu. Anunțul venit azi, 8 mai: Parchetul nu a adus noi probe
Playtech.ro
Papa Leon nu şi-a putut stăpâni emoţiile! Ce a făcut la balconul Vaticanului. Foto
DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Adevarul
„Veți ajunge la Canal”. Actorul Mihai Mălaimare, mesaj amenințător pentru cei care nu au vrut „turul II înapoi”
wowbiz.ro
Maria Ciobanu a cedat înainte ca sicriul soțului ei să fie coborât în groapă! Scene sfâșietoare de la înmormântare FOTO 
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Zodia care scapă de o mare povară. I se ia o piatră de pe inimă
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
Cine este cardinalul Robert Prevost și ce nume va primi noul Suveran Pontif
Cancan.ro
Mai rar așa ceva! Câte limbi cunoaște Papa Leon al XIV-lea
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Întoarcerea lui Traian Băsescu. Cutremur total pentru prezidențiale
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
Doi părinți, tineri români, în vârstă de 19 și 23 de ani, au fost găsiți morți în casă, în Germania: "Au fost împreună în baie, mult timp". Au plecat la muncă în străinătate cu doar câteva zile înainte de tragedie
Primul sondaj pentru turul 2 al alegerilor prezidențiale. Ce procente au Nicușor Dan și George Simion: între ei e o diferență destul de mare
MediaFlux
Descoperire în furtul Tezaurului Dacic. Anunț important din Olanda.
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Premieră în România: autostradă cu hub de mare putere pentru vehicule electrice. Stațiile, mai performante decât cele din Germania