USR: Şefii Jandarmeriei ascund adevărul cu privire la decidenţii care au dat ordinele în seara de 10 august

Uniunea Salvaţi România (USR) consideră că noile declaraţii ale prefectului Capitalei, Speranţa Cliseru, demonstrează că şefii Jandarmeriei "ascund adevărul" cu privire la decidenţii care au dat ordinele în seara de 10 august.
Romania TV
27 aug. 2018, 14:40
USR: Şefii Jandarmeriei ascund adevărul cu privire la decidenţii care au dat ordinele în seara de 10 august

„Noile declaraţii ale prefectului Speranţa Cliseru care trebuia să fie audiată astăzi, alături de comandantul Laurenţiu Cazan, în Comisia de apărare din Senat demonstrează că şefii Jandarmeriei ascund adevărul cu privire la decidenţii care au dat ordinele în seara de 10 august. (…) Prefectul a susţinut astăzi că a semnat ordinul de intervenţie a jandarmilor ‘după 12 noaptea’, când Piaţa Victoriei fusese deja evacuată, ceea ce infirmă declaraţiile comandantului jandarmilor Laurenţiu Cazan care a spus că ordinul a fost semnat de la ora 8 seara şi că s-a acţionat în baza lui”, afirmă USR, într-un comunicat de presă transmis, luni, Agerpres.

USR „reclamă că prefectul Capitalei şi Jandarmeria Română joacă pase cu responsabilitatea intervenţiei brutale de la mitingul din Piaţa Victoriei de pe 10 august”.

„USR consideră că era important ca cei doi oficiali să fie puşi faţă în faţă pentru a clarifica declaraţiile contradictorii de până acum. Audierea nu a avut loc din lipsă de cvorum la Comisia de apărare. Senatorii PSD (mai puţin Liviu Brăiloiu) au considerat că este prea mare efortul de a se prezenta la şedinţă, într-un dispreţ total faţă de toţi oamenii de bună credinţă care aşteaptă răspunsuri pentru cele întâmplate la acel miting”, se arată în comunicat.

Potrivit senatorului USR Nicu Fălcoi, membru în Comisia de apărare, reprezentanţii actualei puteri au demonstrat „de prea multe ori că nu sunt interesaţi decât de jocurile lor murdare în apărarea lui Dragnea şi a clicii de infractori din jurul lui”.

„Atunci când a fost vorba de a cerceta angoasele domnului Dragnea, parlamentarii PSD nu au avut nicio problemă în a cere şi a vota înfiinţarea unei comisii speciale de anchetare a activităţii SPP, dar acum, când peste 400 de oameni au avut nevoie de îngrijiri medicale şi sunt peste 700 de plângeri penale împotriva Jandarmeriei, au considerat că e mai bine să trateze cu dispreţ şi nepăsare acest demers logic al Comisiei de apărare, în ale cărei atribuţii intră tocmai controlul instituţiilor de forţă. Din păcate, reprezentanţii actualei puteri ne-au demonstrat de prea multe ori că nu sunt interesaţi decât de jocurile lor murdare în apărarea lui Dragnea şi a clicii de infractori din jurul lui”, a declarat senatorul USR, citat în comunicat.

USR atrage atenţia că „legea jandarmeriei prevede că nu e nevoie de un ordin scris al prefecturii pentru intervenţii, aşa că justificările şefilor Jandarmeriei sunt mincinoase şi urmăresc să-i protejeze pe autorii politici de la vârful PSD care au dat ordinele pentru represiunea din Piaţa Victoriei” şi „îşi exprimă speranţa că investigaţia Parchetului General va clarifica lanţul de comandă şi că această instituţie va rezista atacurilor lui Liviu Dragnea până la aflarea adevărului”.

Citeşte şi: Prefectul Speranţa Cliseru: Am dat ordin de EVACUARE a pieţei după 12 noaptea. Jandarmeria a făcut ceea ce trebuia să facă

DailyBusiness
Andra și Cătălin Măruță plătesc o avere pentru școala celor 2 copii. David și Eva învață la Cambridge School of Bucharest
Spynews
Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi provocat un accident, în Capitală! Toto Dumitrescu este căutat, după ce a fugit de la locul faptei
Bzi.ro
Imagini spectaculoase cu Andreea Esca în Grecia! „Cea mai lungă vacanță de când am carte de muncă!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Gigi Becali, dezvăluire bombă după Csikszereda – FCSB 1-1: „Olaru mi-a zis că se lasă de fotbal”. Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă cărțile de identitate din octombrie. Statul care trece la buletinul electronic
Playtech.ro
Cum se face succesiunea pentru un apartament: pașii legali și taxele de plată
Adevarul
Scenariu de coșmar - Dronele din Polonia, doar o diversiune, România ar fi ținta reală. Șeful generalilor: „Acțiunea rușilor a fost deliberată”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
A murit pe scările spitalului din Reșița, după ce o treapă s-a rupt: „Un infarct”
Cancan.ro
S-a aflat! El este bărbatul care l-a ucis pe Auraș în lupta de stradă de la Craiova. Cu ce se ocupă tânărul
iamsport.ro
George Copos, acum 40 de ani. Fata de lângă el este vedetă TV și a rupt tăcerea: 'Aveam 20 de ani'
MediaFlux
NATO, în război cu Rusia! Moscova amenință după dronele rusești din România și Polonia
stirilekanald.ro
Cine l-a înjunghiat pe Auraș în timpul măcelului de la Craiova. Criminalul era deja cunoscut în lumea interlopă. De la ce a pornit totul
substantial.ro
Dacă te balonezi și elimini gaze de peste 25 de ori pe zi, mai ales împreună cu alte simptome, ar fi bine să știi ce înseamnă