Klaus Iohannis rămâne în funcția de președinte. Solicitarea USR a fost respinsă

Klaus Iohannis rămâne la Cotroceni până la alegerea unui nou președinte. Conducerea Parlamentului a respins a doua propunere de suspendare a președintelui.
Alina Costache
05 feb. 2025, 14:59
Klaus Iohannis rămâne în funcția de președinte. Solicitarea USR a fost respinsă

Propunerea de suspendare din funcţie a preşedintelui României Klaus Iohannis a fost respinsă de Birourile Parlamentare Reunite ale Parlamentului. Decizia vine după ce propunerea de suspendare, depusă luni de grupul POT atât la Senat, cât și la Camera Deputaților, a fost blocată de conducerea Parlamentului pe motiv că două semnături lipsesc. Doi parlamentari care au plecat din S.O.S România, Alexandrin Moiseev şi Ştefan Alexandru Băişanu, şi-au retras semnăturile de pe solicitarea de suspendare.

Citește și: EXCLUSIV Victor Ponta, dezvăluiri EXPLOZIVE la România TV, după ce a fost dat afară din funcția de consilier onorific al lui Marcel Ciolacu: „Sistemul l-a ajutat pe Klaus Iohannis să câștige în mod ilegitim alegerile”

USR vrea să-l suspende pe Iohannis din funcția de președinte

USR a anunțat că urmează să semneze cererea de suspendare a președintelui Iohannis după ce propunerea de suspendare depusă a fost blocată de conducerea Parlamentului. Anunțul a fost făcut de Ionuț Moșteanu, liderul deputaților USR. O astfel de cerere are nevoie  de minimum o treime din votul parlamentarilor, adică 155. Or, după plecarea din SOS a unor parlamentari, numărul de semnături a scăzut la 153.

Astfel, Ionuț Moșteanu a anunțat că USR va furniza semnăturile necesare pentru ca cererea de suspendare să poată fi înregistrată în Parlament și trimisă la vot în plen.

”Am anunțat că vom semna cererea de suspendare a lui Iohannis pentru că liderii coaliției PSD-PNL-UDMR o tot blochează utilizând chichițe procedura. Cererea trebuie acceptată și trimisă în plen la vot”, a spus Moșteanu pentru G4 Media.

Citește și: Klaus Iohannis a cheltuit peste 28 de milioane de lei cu deplasările externe din 2024. Bugetul în acest scop al viitorului președinte, redus cu 11 milioane de lei

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Apariție de senzație la FCSB! Va juca primul meci cu CFR Cluj. Exclusiv
Capital.ro
Ultima dorință a lui Traian Băsescu. Ce își dorește fostul președinte al României
Playtech.ro
Cum vezi mesajele pe WhatsApp și Facebook Messenger fără să apari online și fără confirmarea de citire
Adevarul
Afacerea Ceaușescu - Caldera: petrol venezuelean contra produse românești. Ce l-au întrebat jurnaliștii pe dictatorul român
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
BREAKING | Rivala din SuperLiga 'încearcă să îl deturneze' pe Moruțan din drumul spre Rapid: 'Așa am auzit'
MediaFlux
Fetița căzută în lacul din parcul Nicolae Romanescu din Craiova, salvată de un cetățean din India! Olguţa Vasilescu spune că va primi titlul de cetăţean de onoare
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend