ACS Poli Timişoara rămâne în Liga 1. Bănăţenii au câştigat şi returul barajului cu UTA

ACS Poli Timişoara s-a impus şi în meciul retur al barajului pentru Liga 1, scor 3-1 la Şiria, contra rivalei UTA. În tur, timișorenii s-au impus cu 2-1.

15 iun. 2017, 16:24

UTA a deschis rapid scorul, printr-o lovitură de cap expediată de Adrian Petre, însă timişorenii nu au cedat şi au întors rezultatul în doar cinci minute. În minutul 17, Bărbuţ a şutat din interiorul careului, lăsându-l fără reacţie pe goalkeeperul Miron şi restabilind egalitatea. Cinci minute mai târziu, Drăghici a rămas singur cu portarul, l-a driblat pe Miron în careu şi i-a adus în avantaj pe oaspeţi. Cu câteva minute înainte de final, Henrique a profitat de o gafă în apărarea ardenilor şi a închis tabela la 3-1.

UTA – ACS Poli Timișoara 1-3 (în tur 1-2)

Ad. Petre 5 / Bărbuț 17, Drăghici 22, Henrique ’89

UTA: Miron – Adili, Al. Manea, Gligor, Burlă – Strătilă (Piccioni 62′), Chindriş, I. Tănase (Stahl 46′), Vâlceanu (D. Copil 46′) – Curtuiuş, Ad. Petre. Antrenor: Laurenţiu Roşu.

ACS Poli: Straton – Bg. Străuţ, Scutaru, Cânu, Şeroni – Artean, Soljic – Bărbuţ, M. Croitoru (Fucek 66′), Mailat (Doman 75′) – Oct. Drăghici (Pedro Henrique 86′). Antrenor: Ionuţ Popa.