Uzina Ford de la Craiova va întrerupe producţia, în septembrie

Uzina Ford de la Craiova va întrerupe producţia pentru şapte zile, în luna septembrie, perioadă în care angajaţii se vor afla în şomaj tehnic, din cauza scăderii de vânzări de pe piaţa auto.
Romania TV
30 aug. 2013, 08:05
Uzina Ford de la Craiova va întrerupe producţia, în septembrie

Producţia la uzina din Craiova va fi oprită timp de şapte zile, în luna septembrie, potrivit unui comunicat de presă emis de reprezentanţii Ford.

„Ca reacţie la situaţia precară a pieţei europene, Ford România ajustează volumele de producţie ale uzinei de la Craiova şi are în plan oprirea producţiei pentru şapte zile în luna septembrie, în cadrul secţiei Operaţiuni Vehicule. B-MAX continuă să fie cel mai bine vândut monovolum de dimensiuni mici din Europa, dar, per total, piaţa auto continuă să scadă comparativ cu anul precedent. Ford Romania va continua să îşi alinieze producţia la cererea efectivă a pieţei şi, datorita flexibilităţii sistemelor noastre de lucru, putem reacţiona în timp real la schimbările pieţei, inclusiv prin creşteri de producţie. Conform contractului colectiv de muncă dintre compania noastră şi angajaţii săi din România, în timpul acestor zile de întrerupere a producţiei, angajaţii se vor afla în şomaj tehnic, fiindu-le plătite sumele astfel prevăzute. Suntem convinşi ca aceasta este o măsură temporară şi că situaţia se va ameliora pe măsură ce vânzarile de automobile pe piaţa europeană vor începe treptat să crească”, se menţionează în comunicatul transmis de reprezentanţii Ford.

Conform contractului colectiv de muncă, în perioada în care se află în şomaj tehnic angajaţii primesc 80 la sută din salariu.

Potrivit unor reprezentanţi ai companiei, la uzina Ford din Craiova lucrează aproximativ 4.000 de angajaţi, iar în şomaj tehnic se vor afla circa 2.500 de persoane din secţia Operaţiuni Vehicule, angrenate atât în procesul de producţie motoare, cât şi de maşini, care nu vor veni la serviciu în cele şapte zile şi vor fi plătite cu 80 la sută din salariu.

Ford România a început în luna aprilie producţia de serie a noului motor EcoBoost de 1,5 litri Motorul ecoBoost de 1,5 litri, al doilea motor construit la uzina de motoare din Craiova, în care Ford a investit peste 230 milioane euro, precedentul fiind EcoBoost de 1 litru.

Constructorul auto american produce la Craiova şi autovehiculul B-Max.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Gigi Becali a primit ofertă de 50 milioane euro să vândă FCSB și Palatul! Cine e „miliardarul fără chip” care a făcut propunerea. Exclusiv
Capital.ro
Semnal îngrijorător pentru economie. Radu Georgescu avertizează că deficitul de cont curent a crescut puternic: Toate agențiile spun că este cel mai mare risc
Playtech.ro
Cum reușește Bulgaria să ieftinească carburanții, în timp ce România are printre cele mai mari prețuri din regiune
Adevarul
„Ce salariu v-ar mulțumi în Botoșani?” Răspunsurile care au devenit virale: „Până în 30.000 de lei. Mai exact? 50.000”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul drum pentru o familie din Mureș! Părinții de 27 și 30 de ani și copilul lor de 3 ani și-au pierdut viața într-un incident dezastruos
iamsport.ro
Mihai Rotaru a spus ce pachet de acțiuni deține, de fapt, la Universitatea Craiova: ”Pot să rămân și cu mai puțin!”
MediaFlux
Tradiții și obiceiuri pentru ziua de 15 august. Ce este interzis să faci de Adormirea Maicii Domnului
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat