Vacanţă cu final tragic pentru mai mulţi turişti. O femeie a murit și 1700 de persoane au fost evacuate după un incendiu la un complex hotelier

Vacanţă cu final tragic pentru mai mulţi turişti din Caraibe. O italiancă în vârstă de 46 de ani a murit și aproximativ 1700 de persoane au fost evacuate în urma unui incendiu de proporții izbucnit într-un complex turistic din Republica Dominicană.
Alina Costache
20 iun. 2026, 16:18
Vacanţă cu final tragic pentru mai mulţi turişti. O femeie a murit și 1700 de persoane au fost evacuate după un incendiu la un complex hotelier

Vacanța de vară s-a sfârșit tragic pentru aproape 2000 de turiști cazați într-un complex turistic din Republica Dominicană. Un incendiu izbucnit la hotel din Caraibe a provocat moartea unei femei de 46 de ani. Nouă oameni au avut nevoie de îngrijiri medicale. Aproximativ 1700 de persoane au fost evacuate.

Imagini difuzate de presa locală arată un fum gros care se ridică deasupra complexului cu aproape 700 de camere, potrivit TVR Info.

Citește și: Cutremur cu magnitudine 5.8 pe insula Creta. Alte seisme majore au creat panică în Grecia

Flăcările s-au extins rapid în mai multe clădiri aflate într-una dintre cele mai frecventate zone turistice ale arhipelagului, între Punta Cana şI Santo Domingo.

Citește și: VIDEO Două trenuri s-au ciocnit la Londra. Mecanicul a murit, zeci de pasageri, răniți grav

Zeci de echipaje de pompieri au intervenit rapid. Deocamdată, se iau în calcul ipotezele unei defecțiuni tehnice sau ale unui scurtcircuit.

 

Centrul de Operațiuni de Urgență (COE) din Republica Dominicană a declarat că concluziile preliminare sugerează că focul s-a răspândit rapid din cauza vânturilor puternice și a acoperișului inflamabil din frunze de palmier utilizat în anumite părți ale complexului.

Incendiul a fost între timp stins, dar ancheta privind cauza acestuia continuă.

Complexul turistic vecin, Viva Wyndham Dominicus Palace, nu a suferit daune și rămâne deschis.

COE a precizat că activitățile turistice din Bayahibe și din zona înconjurătoare se desfășoară în mod normal.

Republica Dominicană este cea mai vizitată destinație turistică din Caraibe, atrăgând peste 5,6 milioane de vizitatori în primele cinci luni ale acestui an.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Când a aflat Alina Pușcău că suferă de o boală necruțătoare! Momentul în care au apărut primele simptome
Fanatik.ro
MM Stoica, mesaj pentru Prunea și alți contestatari: „Mi-e greu să dau replică unor oameni care scurmă. Ar fi ca un concediu la groapa de gunoi de la Glina”. Exclusiv
Capital.ro
Marile rețele comerciale din România reduc consumul de energie. AMRCR anunță măsuri voluntare aplicate în magazine și spațiile administrative
Playtech.ro
Câte vacanțe vor avea elevii în anul școlar 2026-2027. Toate perioadele în care copiii nu vor merge la școală
Adevarul
De ce Dunărea continuă să scadă, deși România nu a fost ferită de ploi. Explicațiile directorului de prognoză INHGA: „La prima vedere, într-adevăr, pare un paradox”
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Fotbalul românesc este îndoliat! S-a stins din viață Silviu Stănescu, fostul antrenor al Universității Craiova
iamsport.ro
Edi Iordănescu a numit cei doi jucători pe care regretă că nu i-a convocat la Euro 2024: ”Îmi pare rău, dar asta e situația”
MediaFlux
Rusia s-a răzgândit! Răsturnarea de situație privind războiul din Ucraina
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România