Val de infectări cu virusul West Nile în Suceava! Un bărbat a murit și alte două persoane se luptă cu boala

Județul Suceava se confruntă cu o mare problemă a țânțarilor purtători de virus West Nile. Un bărbat a murit, iar alte două persoane se află în stare gravă la spital, luptându-se cu infecția.
Filip Stan
20 aug. 2024, 14:35
Val de infectări cu virusul West Nile în Suceava! Un bărbat a murit și alte două persoane se luptă cu boala
Val de infectări cu virusul West Nile în Suceava! Un bărbat a murit și alte două persoane se luptă cu boala

Este alertă în județul Suceava, după ce trei pacienți au ajuns la spital, iar medicii au confirmat infecția cu virusul West Nile. Din păcate, unul dintre bărbați, de 83 de ani, a murit, din cauza afecțiunilor cronice agravate de infecție.

Citește și: Crește numărul infecţiilor cu virusul West Nile în acest sezon. Încă patru persoane, infectate în ultima săptâmână

Virusul West Nile face ravagii

Un alt pacient, în vârstă de 88 de ani, se află la Terapie Intensivă de trei săptămâni, când a manifestat, asemenea celorlalți pacienți, simptome de meningită, iar agentul patogen a fost identificat în lichidul cefalorahidian. Autoritățile iau măsuri pentru a controla situația gravă din Suceava.

„Este West Nile confirmat la toți 3, aveau simptome de meningită, conform protocolului s-au făcut analize și pentru West Nile”, a afirmat Dan Teodorovici, purtător de cuvânt Spitalul Județean Suceava.

„Persoana de 83 de ani a decedat datorită afecțiunilor cronice pe care le avea, celelalte două internate la spitalul județean, una pe secție, cealaltă mai gravă pe Terapie Intensivă”, a declarat și Cristina Agavriloaie, purtător de cuvânt DSP Suceava.

Pacienții au fost infectați de țânțari fără să fi călătorit în afara țării, spun medicii. Această boală se transmite prin intermediul înțepăturilor de țânțar, și nu de la om la om.

DSP-ul a informat Prefectura, iar Centrul de Transfuzii nu mai primește donatori din orașul Suceava și două comune, unde se fac dezinsecții.

Citește și: Alertă în Capitală! Tânțari cu virusul West Nile în patru sectoare din București. Ce simptome pot să apară

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Care este cel mai mare regret pe care îl are Gică Hagi. Și-ar fi dorit să joace o singură partidă
Capital.ro
Alertă pentru părinți! Un produs pentru bebeluși, retras urgent de la vânzare. Există risc de sufocare, iar clienții sunt rugați să îl returneze imediat
Playtech.ro
Românii care rămân fără șomaj dacă refuză acest lucru. Regula puțin cunoscută
Adevarul
România rămâne campioana inflației în UE, cu un nivel de aproape trei ori peste media europeană. „Economia refuză să acorde girul acestor venituri”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veste tragică în industria muzicii hip-hop. Tay Keith, producătorul lui Travis Scott, a fost găsit fără suflare la 29 de ani
iamsport.ro
”Selymeș nu a primit Mercedes pentru că era ungur?”. Componentul Generației de Aur a spus lucrurilor pe nume: ”Ne-a strâns la hotel”
MediaFlux
Război total în PNL! Partidul și Ilie Bolojan, dați în judecată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?