Vâlcov: Eroarea privind indemnizaţiile revoluţionarilor a fost corectată, va fi publicată o erată în MOf

Eroarea privind plata indemnizațiilor pentru revoluționari a fost corectată și Monitorul Oficial va publica vineri o erată în acest sens, a declarat pentru Agerpres ministrul Finanțelor Publice, Darius Vâlcov.
Romania TV
19 dec. 2014, 12:40
Vâlcov: Eroarea privind indemnizaţiile revoluţionarilor a fost corectată, va fi publicată o erată în MOf

”S-a corectat, a fost o eroare materială și se va publica în această zi (vineri — n.r.) o erată și probabil marți sau săptămâna viitoare vom veni și cu o ordonanță care va stabili cum se va face plata din 2015 pentru revoluționari. Am vorbit și cu Consiliul Legislativ, le-am arătat că se încadrau două articole și doar unul era trimis, al doilea a apărut probabil dintr-o greșeală de la Ministerul de Finanțe”, a precizat Vâlcov, care a adăugat că este nevoie și de o ordonanță pentru „a vedea cum vom face plata” (pentru anii 2015 și 2016 — n.r.).

Ministrul Finanțelor a transmis vineri dimineață un comunicat în care arăta că revoluționarii își vor primi indemnizațiile și în 2015 și în 2016, în Ordonanța de Urgență a Guvernului privind sistarea plății indemnizațiilor pentru revoluționari până în 2017 apărând o greșeală.

Vâlcov a explicat că este vorba despre articolul 39 din OUG nr. 83/2014, care face trimitere la articolul 18 din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 80/2010, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 283/2011 privind sistarea plății indemnizațiilor pentru revoluționari până în 2017.

”Avem un Memorandum adoptat la nivelul Guvernului, referitor la drepturile revoluționarilor, pe care îl vom respecta. Aceștia își vor primi indemnizațiile și în 2015 și în 2016. Așadar, în legătură cu articolul apărut în Ordonanță de Urgență 83 din 12.12.2014, publicată aseară (joi — n. r.) în Monitorul Oficial, fac precizarea că a fost vorba despre o eroare materială care va fi corectată în cel mai scurt timp, astăzi, cel târziu în ședința de Guvern de marți, 23 decembrie 2014”, a declarat, în comunicatul menționat, ministrul Finanțelor.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
El e bărbatul prins cu focuri de armă, în timpul unei acțiuni de amploare, în București. Tatăl lui e un fost şef din serviciul secret al MAI
Fanatik.ro
Dănuț Lupu, viral de ziua lui Gică Hagi: „Dacă la mașini e Mercedes și restul, la fotbaliști români avem Dobrin și restul!”. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în lumea muzicii. S-a stins una dintre figurile marcante ale țării. Lasă în urmă o mare moștenire artistică
Playtech.ro
Semne că centrala termică nu funcționează corect și consumă mai mult gaz
Adevarul
Un pensionar a fost chemat în instanță după ce și-a cumpărat umbrele de pe Temu: confuzia care i-a adus probleme
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Drum lin către stele, frățiorul meu!” Mesajul plin de durere postat de fratele lui Edi, tânărul de 16 ani care și-a pierdut viața în urma accidentului din Suceava
iamsport.ro
Fotbalistul pe care Mircea Lucescu îl vrea cu orice preț la echipa națională. FRF i-ar fi oferit avantaje financiare
MediaFlux
Guvernul schimbă iar plățile pentru TVA. Noi măsuri intră în vigoare la 1 martie
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil