Valeriu Gheorghiţă, noi detalii despre vaccinarea cu Astrazeneca: În momentul de față, am ajuns la normalitate

Valeriu Gheorghiţă a oferit noi detalii privind vaccinarea românilor cu serul produs de AstraZeneca. Coordonatorul Campaniei de Vaccinare a explicat că se constată o revenire la normal în ceea ce privește atitudinea românilor față de vaccinarea cu serul AstraZeneca, după problemele apărute în urmă cu o săptămână.
Loredana Brumă
24 mart. 2021, 20:40
Valeriu Gheorghiţă, noi detalii despre vaccinarea cu Astrazeneca: În momentul de față, am ajuns la normalitate
Valeriu Gheorghiţă, noi detalii despre vaccinarea cu Astrazeneca: În momentul de față, am ajuns la normalitate

Valeriu Gheorghiţă a declarat, miercuri seară, că se constată o revenire la normal în ceea ce privește atitudinea românilor față de vaccinarea cu serul produs de compania AstraZeneca.

Valeriu Gheorghiţă: Avem astăzi peste 300.000 de persoane vaccinate cu AstraZeneca

Citeşte şi Datele care schimbă tot. Aproape 4 milioane de conturi create pe platforma pentru vaccinare antiCOVID. Anunțul făcut de Valeriu Gheorghiță!

„Din data de 15 februarie, de când a început campania de vaccinare cu vaccinul de la AstraZeneca, avem astăzi peste 300.000 de persoane vaccinate, iar numărul mediu de persoane care sunt programate zilnic din 25 martie este în jur de 9.000 de persone pe zi.

A fost, într-adevăr în perioada 11-18 martie, până când Agenția Europeană a Medicamentului a finalizat acea analiză în detaliu a cazurilor raportate și centralizate la nivel european, un semnal destul de crescut de neîncredere, mare parte dintre persoane au decis să anuleze programările care erau deja făcute, erau peste 80.000 de anulări în acea perioadă, însă în momentul de față, lucrurile au revenit la normal, oamenii se prezintă în centrele de vaccinare conform programărilor, sunt centre de vaccinare cu AstraZeneca, care au deja liste de așteptare pentru vaccinare.

În momentul de față, am ajuns la normalitate însă, categoric este nevoie de continuarea informării și a comunicărilor pe tema tuturor vaccinurilor, nu numai pe tema vaccinului AstraZeneca.

Un lucru foarte important pe care trebuie să-l înțelegem și pentru care noi încercăm prin toate mijloacele să creștem conștientizarea este cea a raportării reacțiilor adverse”, a declarat coordonatorul Campaniei de Vaccinare la B1.

Medicul a mai precizat că începând cu 1 aprilie va fi vizibil pe platforma tipul de vaccin.

Citeşte şi Valeriu Gheorghiţă: Aproximativ 145.000 de angajaţi din învăţământ s-au vaccinat

Coordonatorul campaniei naționale de vaccinare anti-COVID-19 a vorbit şi despre raportarea reacțiilor adverse după vaccinare.

”Raportarea și monitorizarea reacțiilor adverse trebuie făcută de profesioniștii din sănătate. Ori de câte ori un cadru medical este la interfanța cu un pacient care are un istoric de vaccinare și prezintă anumite simptome, trebuie să facă acea raportare de reacții adverse pentru că una este când preluăm date furnizate de o persoană, de un beneficiar și alta este când preluăm aceste date de la profesioniștii din sănătate.Investigarea acestor rreacții adverse se face mult mai facil și mult mai ușor preluând datele de la profesioniștii din sănătate. Clar vobim de o subraportare, dar în mod desosebit pe reacțiile locale, cele comune, minore”, a mai spus medicul.

 

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Regele loviturilor libere și-a dat demisia și n-a vrut să mai audă de fotbal. A trecut printr-o transformare radicală
Capital.ro
Scutire de impozit pentru anumite locuințe. Inițiativa care se pregătește în România. Cine ar putea beneficia
Playtech.ro
Când ajung banii pe cardurile educaționale. Mii de elevi așteaptă suma de 500 de lei
Adevarul
„România este una dintre prăzile cele mai facile pentru Putin”. De ce debarcarea lui Orban nu aduce liniște la București
wowbiz.ro
Ultimul drum pentru Mihai și David, tinerii morți în accidentul din pădurea Snagov. Scene sfâșietoare de la înmormântare. Părinții victimelor, la capătul puterilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani și-a pierdut viața pe loc după ce mașina pe care o conducea s-a ciocnit violent de un autobuz, în Bistrița. Alte două persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
BOMBĂ! Rapid i-a găsit deja înlocuitor lui Gâlcă: un antrenor din SuperLiga! ”Am auzit că au semnat contractul”. Cât costă rezilierea înțelegerii actualului tehnician
MediaFlux
PAPARAZZI Șeful ITM București, Costel Grojdea, vine zilnic la instituție cu un Lamborghini Urus de 300.000 de euro FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj