Valeriu Zgonea: Revizuirea Constituţiei rămâne o prioritate pentru PSD şi pentru Parlament

Revizuirea Constituției rămâne o prioritate atât a Parlamentului, dar și a Partidului Social Democrat, a declarat joi la Cluj președintele Camerei Deputaților, Valeriu Zgonea, citat de Agerpres.
Romania TV
20 mart. 2014, 14:31
Valeriu Zgonea: Revizuirea Constituţiei rămâne o prioritate pentru PSD şi pentru Parlament

El a precizat că triada ‘descentralizare, revizuirea Constituției și o nouă lege electorală’ este foarte importantă pentru modernizarea societății românești.

‘Grupurile politice parlamentare toate doresc revizuirea Constituției. Nu s-a putut înainte de 2012 din cauza unei majorități fragile, sperăm ca anul acesta acest proiect să fie revizuit și să treacă de cele două Camere. Dacă nu găsim o majoritate confortabilă, îl putem teoretic amâna până în 2015, dar el rămâne în prioritățile noastre. Nu putem să facem o Românie așa cum dorim, care să fie o Românie progresistă, dacă nu generăm o Constituție în care să reglăm anumite interpretări excesive ale unor autorități de stat. Eu cred că România are nevoie de un dialog constant între instituțiile statului ca să putem genera progrese’, a spus Valeriu Zgonea, în cadrul unei conferinţe de presă.

El a precizat faptul că atât revizuirea Constituției, cât și proiectul descentralizării sunt proiecte pentru care s-a asumat o promisiune. De asemenea, referitor la importanța unei noi legi electorale, Valeriu Zgonea a amintit că ‘toată lumea este supărată de acest Parlament umflat prea mult’.

‘Totdeauna mai vocali sunt cei care au intrat pe ușa din dos în Parlament. Eu susțin cu tărie că acest triunghi: descentralizare, revizuirea Constituției și o nouă lege electorală este important pentru societatea românească și pentru viitor’, a spus președintele Camerei Deputaților.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Românii ar putea scăpa de chinul copiilor după cartea de identitate. Debirocratizare sub amenințarea amenzii
Capital.ro
Prăbușirea UE e aproape. Avertisment din Rusia: Verificați peste patru luni
Playtech.ro
După Paște, Lidl redeschide magazinele cu super-reduceri de până la 40% la produse alimentare
Adevarul
Cine câștigă și cine pierde după alegerile istorice din Ungaria: Trump și Putin rămân fără cel mai important aliat din Europa
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi tineri de 20 de ani și-au pierdut viața în seara de Paște, după ce s-au izbit puternic de un copac. Se îndreptau spre Lacul Snagov în momentul tragediei
iamsport.ro
Magia lui Gică Hagi: cum a reușit să revitalizeze un jucător considerat terminat: ”Sunt Hagi! Sună-mă când poți”
MediaFlux
Lunea Albă sau a doua zi de Paște. Tradiții și obiceiuri care aduc noroc
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj