Valul al treilea sufocă spitalele. Musta: Nu vor face faţă / Mahler: Formele pe care le avem sunt severe

Specialiştii din sănătate avertizează că noile tulpini de coronavirus, pe lângă faptul că sunt mai contagioase, duc şi la forme mai severe de boală, lucru care se vede în dinamica internărilor în spital.
Filip Stan
16 mart. 2021, 06:23
Valul al treilea sufocă spitalele. Musta: Nu vor face faţă / Mahler: Formele pe care le avem sunt severe

Valul al treilea sufocă spitalele. Managerul Institutului Marius Nasta, Beatrice Mahler, afirmă că în fiecare noapte trebuie suplimenate locurile, iar media de vârstă a pacienţilor internaţi este mult mai mică decât anul trecut. La rândul său, medicul Virgil Musta de la Timişoara a afirmat că bătălia nu se câştigă în spital, ci în colectivitate, unde trebuie respectate regulile sanitare în continuare. ”Spitalele nu vor face faţă dacă numărul de cazuri este foarte mare”, afirmă Virgil Musta despre valul al treilea de coronavirus.

”La Marius Nasta, paturile de terapie intensivă sunt ocupate de câteva zile şi, din păcate, de la mijlocul săptămânii trecute, trebuie în fiecare noapte să suplimentăm paturile din Secţia Covid pentru a putea face faţă numărului de pacienţi care ajung la spital cu forme de insuficienţă respiratorie severă. Este o situaţie extrem de dificilă şi practic trebuie să ne mobilizăm toate resursele pe care le avem”, a declarat, luni seară, la B 1 TV, Beatrice Mahler.

Acesta a adăugat că ”sunt mai multe tulpini şi formele pe care le avem în spital sunt severe şi, din păcate, vârsta, media de vârstă la pacienţi este mult mai mică decât ce s-a înregistrat anul trecut”.

Porivit acesteia, ”e bine avem o evidenţă cât mai exactă a persoanelor pozitive, să găsim soluţii pentru anchete epidemiologice făcute cât mai rapid, pentru că această nouă tulpină şi provocarea pe care o avem în acest val este contagiunea crescută, numărul mare de contacţi care se pozitivează şi care ajung cu forme severe de boală”.

”Este parcă un tablou diferit, cu o gravitate crescută, care trebuie să ne facă prezenţi şi atenţi la ce avem de făcut”, a mai declarat Beatrice Mahler.

La rândul său, medicul Virgil Musta, şeful Secţiei de boli infecţioase de la Spitalul „Victor Babeş” din Timişoara, a afirmat că noile tulpini sunt mai patogene.

”Se pare că tulpinile care circulă la ora actuală, în afara faptului că sunt mai contagioase, s-ar putea să fie şi mai patogene, ceea ce face ca evoluţia unei boli să fie mai rapidă spre forme severe, iar cu acest lucru ne confruntăm noi. (…) Bătălia cu acest virus nu se câştigă în spital, se câştigă în colectivitate, în comunitate. Spitalele nu vor face faţă – nici în ţări cu sisteme mai puternice – dacă numărul de cazuri este foarte mare. Noi trebuie să prevenim, să avem grijă ca numărul de cazuri să nu fie atât de mare ca sistemul de sănătate să nu fie pus sub presiune şi să nu fie colapsat”, a afirmat Virgil Musta.

Va fi sau nu carantinată Capitala. Anunţul făcut de Raed Arafat!

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Gigi Becali a vorbit cu Meme Stoica despre Tavi Popescu și Dennis Politic la FCSB. „Dacă nu, la revedere!”
Capital.ro
Nicolae Ceaușescu nu putea scăpa cu viață. Ce a încercat Iliescu să ascundă: La un proces normal, începea să vorbească
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum influențează perioadele necontributive vechimea în muncă la pensie
iamsport.ro
Cum a cucerit-o Banciu pe colega sa de cameră: ”Venea cu alt hăndrălău în fiecare seară, dar apoi am dormit 3 săptămâni în același pat”
MediaFlux
Tradiți și obiceiuri de Sfântul Ștefan. Cui îi spunem la mulți ani pe 27 decembrie și ce este interzis în a treia zi de Crăciun
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend