Vasile Blaga: Ponta l-a SUBMINAT pe Cioloş. Nu ştie pe unde să-şi mai scoată cămaşa

Preşedintele PDL, Vasile Blaga, a declarat vineri că premierul Victor Ponta nu a făcut lobby pentru ca România să primească un portofoliu de comisar european foarte important şi că l-a subminat pe Dacian Cioloş făcând o a doua nominalizare.
Iulian Tudor
05 sept. 2014, 08:28
Vasile Blaga: Ponta l-a SUBMINAT pe Cioloş. Nu ştie pe unde să-şi mai scoată cămaşa

‘Premierul nu ştie pe unde să-şi mai scoată cămaşa. Să ne reamintim cum a sunat scrisoarea trimisă de domnia sa domnului Juncker. A spus că prima noastră propunere este domnul Cioloş pentru portofoliul Dezvoltării Regionale, dar dacă acest lucru nu se va întâmpla, o propune pe doamna Corina Creţu pentru un portofoliu care se va discuta ulterior. Deci pur şi simplu domnia sa nu a făcut nici un fel de lobby pentru România, pentru a lua un portofoliu de primă mâna, să zic aşa. Pur şi simplu l-a subminat pe domnul Cioloş, făcând o a doua nominalizare’, a spus Blaga la RFI.

Blaga a adăugat că era foarte greu ca Dacian Cioloş să ocupe două legislaturi la rând acelaşi portofoliu, cel al Agriculturii, deşi astfel de lucruri s-au mai întâmplat, iar comisarul finlandez îşi păstrează şi acum portofoliul.

Dar ceea ce este mai grav este că premierul Victor Ponta nu înţelege să respecte legea, să respecte procedurile într-un stat membru al Uniunii Europene (…). Obligaţia era că cel nominalizat trebuia să vină în faţa comisiilor de specialitate din Parlament. Noi asta i-am cerut şi domnia sa n-a făcut şi dă vina, vezi Doamne, pe Opoziţie, că l-ar încurca’, a menţionat Blaga.

CUTEŞTE ŞI Antonescu: Ponta să nu dea vina pe opoziţie. Ar însemna că Păcală şi Tândală sunt mai influenţi la Bruxelles

DailyBusiness
ÎCCJ acuză Guvernul că pune presiune pe justiție după sesizarea CCR: „Procesele se soluționează în sala de judecată, nu în spațiul public”
Spynews
Casa Alinei Pușcaș s-a inundat! Prezentatoarea a golit apa cu gălețile: ”Nu am mai trăit așa ceva”
Fanatik.ro
Cine este, de fapt, cel mai important jucător al Franței la Cupa Mondială. Toată lumea ar spune Mbappe, Thierry Henry are alt favorit: ”Un monstru, vine de pe altă planetă”
Capital.ro
Restricții privind accesul copiilor la rețelele sociale în întreaga UE. Anunțul este așteptat în septembrie
Playtech.ro
Țările din Europa unde merită să te muți în 2026. Clasamentul locurilor cu cele mai multe oportunități și salarii bune
Adevarul
Pariuri pe platforma Polymarket pentru prăbușirea lui Putin. Un utilizator misterios mizează pe înlăturarea liderului de la Kremlin până la sfârșitul anului
wowbiz.ro
Răsturnare șoc în cazul morții lui Radu Mărginean. Ce s-a descoperit la necropsie. Raportul medico-legal a fost finalizat
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
”Senzațional!”. Șumudică i-a făcut o farsă lui Hizo, apoi l-a ironizat de față cu toți colegii: ”Ce faci, bre, iar?!”
MediaFlux
PAPARAZZI Ileana Badiu mai în formă ca niciodată după operație! Vedeta a trecut peste toate greutățile și a început să le care FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?