Vastă reţea de trafic cu imigranţi care ajungea spre Occident trecând şi prin România, dezmembrată de Turcia

Departamentul pentru combaterea traficului de persoane al poliției din Istanbul a dezmembrat o vastă rețea care opera în mai multe state europene și facilita ajungerea imigranților turci și de alte naționalități, dar și a delincvenților în țările Europei Occidentale.
Iulian Tudor
16 ian. 2017, 14:27
Vastă reţea de trafic cu imigranţi care ajungea spre Occident trecând şi prin România, dezmembrată de Turcia

Poliția turcă a dezmembrat o vastă rețea de trafic de imigranți spre Occident, inclusiv via România. Operațiunea s-a desfășurat în parteneriat cu departamentele similare din 13 țări, între care și România, informează luni cotidianul Hurriyet Daily News.

Operațiunea a fost lansată după ce, primăvara lui 2016, poliția turcă a fost informată în legătură cu un trafic implicând atât cetățeni turci, îndeosebi din regiunile de sud-est ale țării, cât și străini. Ulterior s-a stabilit că între persoanele traficate făceau parte și militanți din PKK (Partidul muncitorilor din Kurdistan, ilegal, considerat organizație teroristă). Poliția a făcut schimb de informații cu serviciile de spionaj și antiteroriste, iar după tentativa eșuată de puci din iulie 2016 a primit noi denunțuri în sensul că gruparea de traficanți ajuta și adepți ai rețelei clericului Fethullah Gulen, exilat în SUA și acuzat că s-a aflat în spatele acțiunilor din 15 iulie anul trecut.

Citeşte şi Poliţia de Frontieră a salvat de la moarte 34 de refugiaţi. 9 dintre ei erau copii VIDEO

„Tarifele” percepute de rețea cetățenilor turci și străin variau între 3000 și 5000 de euro. Potrivit poliției, imigranții erau trimiși inițial la Istanbul, apoi în Kosovo și Albania, unde nu este nevoie de viză pentru cei veniți din Turcia, de unde erau trimiși în Muntenegru, Bosnia, Serbia și Croația, înainte de a ajunge în țări occidentale.

După ce a aflat detaliile privind ruta traficanților, poliția turcă a contactat forțele de securitate din Bulgaria, România, Serbia, Kosovo, Albania, Muntenegru, Bosnia, Croația, Slovenia, Ungaria, Austria, Germania și Italia. Ancheta comună a stabilit că traficanții foloseau mai multe metode pentru transferul imigranților, una dintre ele fiind de a le obține vize Schengen în Turcia, pentru a-i transfera apoi în România și Bulgaria, înainte de a-și continua drumul către alte state.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Gică Hagi schimbă tot la naționala României! A început munca de selecționer: “A vorbit deja cu câțiva jucători!” Când va fi prezentat oficial de FRF
Capital.ro
Adoptarea euro. 91% din numerarul național a fost retras. Anunț oficial al Băncii Naționale a Bulgariei
Playtech.ro
Cine are prioritate când două mașini virează stânga. Situația care creează confuzie în trafic
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă în județul Mureș! Două fetițe, de 4 și 5 ani, au dispărut din curtea locuinței, iar autoritățile solicită sprijinul cetățenilor pentru găsirea lor
iamsport.ro
Acord pentru ca Ion Țiriac să investească la Brașov. Suma este considerabilă
MediaFlux
Pensionarii care pierd 2.800 de lei dacă nu depun un document până marți, 31 martie la CNPP
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj