Veşti bune pentru profesorii de germană

Profesorii români de limbă germană din gradinițe și centre de predare a limbilor străine vor lua contact cu o metodă revoluționară de predare a limbii germane, care ajunge și în țara noastră, după ce a fost implementată cu succes în mai multe țări. Seminarul de inițiere în metoda KIKUS, pentru profesori, va avea loc în perioada 8-9 mai 2015, la Constanța și este organizat de Kikus Romania și Centrul pentru multilingvismul copiilor din Munchen.
Roxana Gagiu
24 mart. 2015, 14:28
Veşti bune pentru profesorii de germană

Metoda internațională KIKUS (prescurtarea expresiei Kinder in Kulturen und Sprachen – „Copiii în culturi și în limbi)”, pusă la punct în anul 1998, după mai mulți ani de cercetare și experimentare, este un program integral, care stimulează și dezvoltă multilingvismul precoce la copiii între 3 și 10 ani. Metoda se aplică din anul 2000 în grădinițele din Germania, pentru predarea limbii germane, copiilor cu altă limbă maternă și care, prin înșușirea limbii germane trebuie să se integreze lingvistic și social. De asemenea, metoda se folosește pentru predarea limbii germane ca limbă străină în mai multe țări din Europa, Asia, Africa și America de Sud.

Metoda se particularizează prin faptul că oferă profesorilor un instrument eficient pentru predarea limbii germane, copiilor care încă nu stăpânesc scrisul și cititul, iar succesul ei constă în legarea procesului de învățare cu activitățile curente ale copilului.

Citeşte şi: Cel mai lung cuvânt din limba germană, format din 63 de litere, a fost scos din uz

„Avem onoarea s-o avem la acest seminar pe dr. Edgardis Garlin, fondatorul programului KIKUS și unul dintre cei mai buni metodiști în predarea/învățarea limbii germane din lume. Profesorii de limbă germană care vor participa la acest seminar vor putea implementa în clase această metodă revoluționară și vor constata că și copiii vor fi mai receptivi și mai interesați să învețe limba germană, deoarece se pliază pe nevoile și activitățile lor curente”, declară Ștefania Filip, reprezentantul Kikus in Romania.

Profesorii se pot înscrie la acest seminar de inițiere în metoda KIKUS, prin contactarea Kikus Romania prin email: [email protected] sau telefonic, apeland la 0720 744 900

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Atenție Craiova, adversarul din Liga Campionilor a marcat de 8 ori în ultimul meci
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
Planta de interior super rezistentă care absoarbe căldura și răcorește aerul din casa vara. Mulţi spanioli şi italieni o au
Adevarul
Naționala de fotbal a României la Mondialul jucat sub semnul fascismului. Dramatism și ghinion pentru ticolori în Italia 1934
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Calcule pentru românii care vor să cumpere vechime în muncă pentru pensie, în 2026. Cât va costa după majorarea salariului minim
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?