Veniturile şi profitul Intel au crescut puternic în 2011. Compania pregăteşte investiţii mari

 Intel a majorat bugetul de investiţii pentru 2012, încercând să prindă din urmă rivalii pe piaţa chip-urilor pentru tablete şi smartphone-uri şi să-şi consolideze poziţia de lider pe segmentul procesoarelor de server pentru centre de date, după venituri şi profit în creştere puternică în 2011.  
Romania TV
20 ian. 2012, 15:25
Veniturile şi profitul Intel au crescut puternic în 2011. Compania pregăteşte investiţii mari

Veniturile Intel au crescut cu 22% în trimestrul al patrulea, la 13,9 miliarde de dolari, de la 11,5 miliarde de dolari în perioada corespunzătoare a lui 2010, în timp ce profitul a urcat cu 11%, la 3,5 miliarde de dolari, a anunţat joi seara compania.

 

Rezultatele financiare au depăşit estimările analiştilor, în pofida scăderii pieţei PC-urilor ca urmare a condiţiilor economice dificile din Europa şi SUA şi deficitului de hard disk-uri, componentă cheie a computerelor, cauzat de inundaţiile devastatoare din Thailanda, transmite Reuters.

 

Veniturile Intel, cel mai mare producător de microprocesoare din lume, au crescut anul trecut cu 24%, la 54,2 miliarde de dolari, iar profitul net a avansat cu 19%, la 13,7 miliarde de dolari, potrivit raportului financiar al companiei.

 

Bugetul de cheltuieli de capital pentru acest an a fost majorat la 12,5 miliarde de dolari, de la 10,7 miliarde de dolari în 2011, cu o marjă de plus minus 400 milioane de dolari, a anunţat Intel.

 

Deşi piaţa PC-urilor este în declin de câţiva ani, Intel nu a reuşit încă să se impună pe segmentul procesoarelor pentru smartphone-uri şi tablete, dominat de ARM Holdings şi producătorii care folosesc tehnologia grupului britanic.

 

Lenovo şi Motorola Mobility au anunţat recent că vor adopta noul procesor Medfield al Intel, care va echipa mai multe smartphone-uri pregătite de cele două companii, însă investitorii aşteaptă să vadă dacă produsele vor avea succes.

 

Acţiunile companiei au atins joi maximul ultimelor 52 de săptămâni pe bursa de la New York.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Dronele FBI au ajuns în mâinile teroriștilor. Amenințare pentru Cupa Mondială: ”Chiar nu ne plac unele dintre echipe”
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru permisul auto. Se impun interdicții la volan. Măsura care îi vizează pe șoferii seniori
Playtech.ro
Unde sunt cele mai ieftine apartamente din Europa. Topul orașelor care atrag tot mai mulți cumpărători
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Domeniul în care și-a pierdut banii fostul campion cu FCSB: ”E cam grav ce s-a întâmplat”
MediaFlux
Sute de lei pensie suplimentară. Milioane de pensionari o pot încasa dacă depun actele
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți