Veste bună pentru români. Gazele nu se mai scumpesc de la 1 octombrie

Statul român îşi rezervă dreptul de a amâna aplicarea calendarului de liberalizare a gazelor naturale pentru populaţie până la rezolvarea unui diferend cu Comisia Europeană, astfel că scumpirea programată pentru 1 octombrie 2014 nu va mai avea loc, potrivit unui comunicat al Departamentului pentru Energie.
Filip Stan
26 aug. 2014, 10:40
Veste bună pentru români. Gazele nu se mai scumpesc de la 1 octombrie

Luni, o delegaţie guvernamentală condusă de ministrul delegat pentru energie, Răzvan Nicolescu, a avut consultări, la Bruxelles, cu reprezentanţii Comisiei Europene (Direcţia Generală Energie) în legătură cu aspecte naţionale şi regionale din domeniul gazelor naturale.

‘Există însă şi o divergenţă majoră cu Direcţia Generală Întreprinderi (DG Enterprise) a Comisiei Europene, referitoare la o presupusă interdicţie privind exportul de gaze naturale din România. Am cerut implicarea Direcţiei Generale Energie în soluţionarea acestui diferend, fapt care a fost acceptat. Am informat că, până la soluţionarea acestei situaţii, statul român îşi rezervă dreptul de a amâna aplicarea calendarului de liberalizare a gazului natural pentru populaţie. În consecinţă, intenţionăm să nu punem în aplicare creşterea preţului la gazul domestic agreată de Guvernul Boc cu Comisia Europeană pentru data de 1 octombrie ac’, a declarat Răzvan Nicolescu, ministrul delegat pentru Energie, citat în comunicat.

Potrivit calendarului de liberalizare asumat de România în 2012 în faţa FMI şi a Comisiei Europene, gazele pentru populaţie ar fi trebuit să se scumpească cu 3% la 1 octombrie 2014.

Totodată, discuţiile de luni de la Bruxelles au mai vizat situaţia Rusia-Ucraina, interconectarea României cu statele din vecinătate, potenţialul resurselor din Marea Neagră, abordarea Comisiei Europene în privinţa gazelor de şist, precum şi procedura de infringement a Comisiei Europene în privinţa exporturilor de gaze naturale.

‘Consultările au fost bune şi pe viitor am vrea să le organizăm mai des. Directorul General al Direcţiei Generale Energie, domnul Dominique Ristori este o persoană foarte profesionistă şi serioasă. Avem multe puncte de vedere şi abordări comune cu oficialii Comisiei Europene’, a mai precizat Nicolescu, în comunicat.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Decizie șoc: amendat de Gigi Becali cu 20.000 de euro și scos din primul „11” înainte de UTA – FCSB. Exclusiv
Capital.ro
A murit cel mai iubit actor. Doliu în teatru, film și televiziune. A avut o carieră de peste șase decenii
Playtech.ro
Când se răcește din nou vremea. Primăvara cu temperaturi ridicate se încheie rapid
Adevarul
Riscă Iran să fie noul Vietnam al Americii? Expert în Orientul Mijlociu: „Au multe capacități necunoscute și rachete puternice”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Discursul lui Valentin Ceaușescu a schimbat pentru totdeauna fotbalul românesc: ”Stăteam și ne bufnea râsul. Cum să spui asta?”
MediaFlux
Iranul a confirmat moartea ayatollahului Ali Khamenei. UPDATE Lider suprem interimar la Teheran
stirilekanald.ro
28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj