Veste proastă pentru bugetari: nu îşi primesc salariile, statele de plată nu au fost semnate

Circa 10.000 de angajaţi din ministerele care au aparţinut ALDE nu şi-au primit salariile, deoarece miniştrii demisionari nu au lăsat, prin ordin, înlocuitori care să semneze statele de plată, a declarat marţi, potrivit Agerpres, Vasile Marica, preşedintele Alianţei Naţionale a Sindicatelor Bugetarilor "Sed Lex".
Romania TV
10 sept. 2019, 14:57
Veste proastă pentru bugetari: nu îşi primesc salariile, statele de plată nu au fost semnate

„Am intervenit la Secretariatul General al Guvernului să se găsească o soluţie, pentru că doamna ministru (fostul ministru al Mediului, Graţiela Gavrilescu – n. r.) când a plecat, şi cu domnul Anton (fostul ministru al Energiei, Anton Anton – n. r.) nu au lăsat înlocuitori sub ordin de ministru, cât erau în funcţie, iar acum nu are cine să semneze pentru salarii. Practic, orice ministru care pleacă de obicei lasă înlocuitori prin ordin de ministru. Deci, intenţionat aceşti oameni nu au lăsat înlocuitori, ca să blocheze Guvernul. În ziua în care a fost ultima şedinţă de Guvern puteau să lase prin ordin de ministru împuterniciri. În clipa aceasta există un blocaj pentru că ei n-au făcut acest lucru. De obicei aşa se întâmplă: în momentul în care un ministru îşi dă demisia îşi lasă un înlocuitor”, a explicat Marica.

Acesta a precizat că Executivul ştie despre situaţie şi se caută o soluţie, variantele fiind fie în Parlament, când premierul restructurează Guvernul, fie prim ministrul Viorica Dăncilă îşi asumă semnarea statelor de plată.

„Am vorbit la Secretariatul General al Guvernului. Guvernul deja ştie despre situaţie, ştiu toţi de situaţie. Se caută o soluţie. Probabil că va fi săptămâna viitoare în Parlament. În jur de vreo 10.000 de oameni sunt în situaţia aceasta. Soluţia este în Parlament, când premierul îşi restructurează Guvernul. Soluţia este tot pe plan politic. Sau mai este o soluţie pe care eu le-am sugerat-o: după regula dreptului nostru, premierul să-şi asume şi să semneze statele de plată. Premierul îşi asumă semnarea în locul celor doi, pentru că ‘cine poate mai mult poate şi mai puţin’, asta este o regulă de drept”, a adăugat liderul sindical.

Vineri, 30 august, preşedintele Klaus Iohannis a semnat decretul prin care se ia act de demisia Graţielei Leocadia Gavrilescu, viceprim-ministru, ministrul Mediului, a lui Anton Anton, ministrul Energiei, şi a lui Viorel Ilie, ministrul pentru Relaţia cu Parlamentul, şi prin care se constată încetarea funcţiei de membru al Guvernului pentru cei trei. Aceştia, membri ai ALDE, au demisionat după ce formaţiunea a ieşit de la guvernare.

Totodată, Iohannis a refuzat propunerile de miniştri interimari înaintate de premierul Viorica Dăncilă pentru portofoliile lăsate libere în urma acestor demisii.

În locul lor erau propuşi interimari astfel: la Energie – ministrul Economiei, Niculae Bădălău, la Mediu – ministrul Apelor şi Pădurilor, Ioan Deneş, şi la Relaţia cu Parlamentul – ministrul pentru Mediul de afaceri, antreprenoriat şi comerţ, Radu Oprea, conform unor surse politice.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
U Cluj i-a găsit deja înlocuitor lui Jovo Lukic. Are 4 goluri în SuperLiga în 2026. Exclusiv
Capital.ro
Proprietarii care cumpără apartamente noi trebuie să verifice acest sistem. Lipsa lui poate aduce probleme grave: Este obligatoriu
Playtech.ro
Falimentul firmei poate obliga salariatul să dea banii înapoi? Situația zilelor libere plătite în avans
Adevarul
Băsescu apără decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna pe Veștea premier, dar îi reproșează o greșeală. Ce îi transmite lui Bolojan
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Despărțire la CFR Cluj după o discuție cu Dan Petrescu: ”Ne-am strâns mâna și ne-am văzut fiecare de drum”
MediaFlux
Bani și teren gratuit pentru tineri. Comisia Europeană va prezenta soluțiile de sprijin pe 18 și 19 iunie
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți