Rezultat EXCELENT pentru naţionala de HANDBAL. Este la un singur pas de TITLUL MONDIAL

Reprezentativa under-18 de handbal feminin a României s-a calificat în finala Campionatului Mondial din Macedonia.

01 aug. 2014, 19:18

Reprezentativa României a învins, vineri, la Ohrid, naţionala Muntenegrului, cu scorul de 28-25 (12-13), în semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin Under-18 din Macedonia.

În finală, programată duminică, la Ohrid, de la ora 18.00 (ora României), tricolorele vor înfrunta câştigătoarea din cealaltă semifinală, Germania – Danemarca.

Elevele antrenorilor Aurelian Roşca şi Gavril Kozma au început excelent şi conduceau cu 5-1 după şapte minute de joc, scrie Agerpres. Muntenegru a revenit în joc şi a redus diferenţa, la 6-5 (12), pentru ca în minutul 16 să restabilească egalitatea, iar în minutul 25 chiar a preluat conducerea, cu 11-10. La pauză, Muntenegru a intrat cu un avantaj minim, 13-12, după ce condusese şi cu 12-10.

În prima parte a reprizei secunde cele două formaţii au alternat la conducere, dar România a reuşit să se desprindă la două goluri, 21-19 (45), şi s-a menţinut în avantaj până la final, cu o singură excepţie, când Muntenegru a egalat la 24-24 (55). Acest lucru le-a întărâtat şi mai mult pe românce, care au marcat de patru ori la rând şi au tranşat disputa.

Golurile echipei noastre au fost marcate de Cristina Laslo – 10, Bianca Maria Bazaliu – 9, Lorena Ostase – 5, Alina Ilie – 2, Daniela Corban – 1, Dana Abed-Kader – 1. Cea mai bună jucătoare a învinselor a fost Durdina Jaukovic, cu 12 goluri.