Vești bune din partea bancherilor: NU se mai scumpesc creditele în 2023

Românii cu rate se numără printre cetățenii are au avut cel mai mult de suferit în urma inflației explozive. Sărăcia a cuprins și mai tare România, după criza COVID, dar în cele din urmă, se întrezărește și luminița de la capătul tunelului. 
Filip Stan
06 mart. 2023, 09:05
Vești bune din partea bancherilor: NU se mai scumpesc creditele în 2023
Cum pot scăpa românii mai repede de rate

După o lungă perioadă, bancherii vin cu vești bune pentru românii cu credite. Olandezii de la ING Bank susțin că cel puțin pentru anul 2023 s-a terminat cu creșterea ratelor dobânzilor.

În România, ratele dobânzii de referință vor rămâne neschimbate pentru restul anului, arată analiza lunii martie, realizată de ING Bank. Tendința se menține în toate cele patru țări din Europa Centrală și de Est.

Valentin Tătaru, șef ING Bank România, susține că cel mai probabil, nivelurile la care au ajuns indicii ROBOR pe piața interbancară s-au apropiat de nivelul minim. Astfel, inflația estimată pentru finalul anului în curs este de 7,4%, după ce în decembrie 2022 a fost de 16,4%.

Potrivit specialiștilor de la ING Bank, Europa Centrală și de Est „cochetează” cu o recesiune tehnică, iar datele referitoare la inflație încep să scadă.

În trimestrul patru din 2022, economia a cresxcut cu 1,1% față de trimestrul anterior și cu 4,6% față de trimestrul patru din 2021.

„Acest lucru duce creșterea PIB-ului pe întreg anul 2022 la 4,8%, ceea ce este poate printre cele mai bune cifre la care se putea spera.

Datele disponibile sugerează că a fost un trimestru puternic pentru activitatea de construcții, care a crescut cu 7,4% față de trimestrul al treilea.

Serviciile pentru companii au fost, de asemenea, cu aproximativ 2,0% mai mari, în timp ce vânzările cu amănuntul au crescut cu 0,8%. Producția industrială a rămas în urmă cu -2,1%”, a declarat Valentin Tătaru.

 

Ce se întâmplă cu indicele ROBOR

 

Pe data de 2 martie 2023, ROBOR pe termen foarte scurt a fost de 6,06%, cel pentru o săptămână a fost 6,13%, iar cel pentru o lună a fost de 6,25%.

ROBOR la trei luni a scăzut recent sub nivelul de 7%, până la 6,97% pe 2 martie, în timp ce ROBOR pe şase luni a scăzut la 7,31%. ROBOR 3M crescuse în 2022 şi a atins pe 26 octombrie 2022 (8,21%) cea mai ridicată valoare din ultimii 12 ani şi 9 luni (29 ianuarie 2010). ROBOR 3M a spart pragul de 8% pe 1 august 2022.

ROBOR reprezintă rata medie a dobânzii la care băncile româneşti se împrumută între ele în lei. Indicele se stabileşte zilnic de BNR ca medie aritmetică a cotaţiilor practicate de zece bănci selectate de Banca Naţională, informează Economica.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Gabriela Cristea a slăbit enorm! Cum arată acum! Are picioare de model
Fanatik.ro
Ținuta care a pus-o în dificultate pe Diletta Leotta: ”Poate puțin mai multe haine”
Capital.ro
Lege valabilă la bloc. Interzis pentru proprietari, chiar în propria locuință. E necesară autorizație de la Primărie și Asociația de Proprietari
Playtech.ro
Cum își încălzesc finlandezii locuințele fără calorifere. Soluția surprinzătoare pe care o ai deja acasă
Adevarul
Start la rezervări pentru hotelul care va fi amplasat pe Lună. Cât costă vacanța de vis pe unicul satelit natural permanent al Pământului
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Familia Regală a României este îndoliată! S-a stins din viață la vârsta de 83 de ani: „A fost verișoară primară cu Regele Mihai”
iamsport.ro
Valentin Ceaușescu l-a vrut la Steaua pe membrul Generației de Aur, dar Mircea Lucescu l-a convins să vină la Dinamo cu o promisiune extrem de controversată: ”L-a lăsat”
MediaFlux
Scenarii privind răpirea lui Putin. Rusia are răspunsul pregătit pentru Donald Trump
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend