Vești bune pentru acești angajați! Vor primi bani în plus la salariu

Sunt vești bune pentru angajații companiei miniere Cupru Min Abrud. Reprezentanții companiei au anunțat că salariile vor crește după doi ani de stagnare. Fiecare angajat va primi în plus 800 de lei.
Filip Stan
09 oct. 2024, 10:38
Vești bune pentru acești angajați! Vor primi bani în plus la salariu
Angajații care lucrează la Cupru Min Abrud vor avea salarii mai mari

Angajații care lucrează la Cupru Min Abrud au motive de bucurie. Aceștia au fost anunțați că, în urma negocierilor încheiate între conducerea administrativă și sindicatul companiei, vor beneficia de o majorare cu 800 de lei.

Vești bune pentru angajații Cupru Min Abrud. Le cresc salariile

A fost semnat un act adițional la Contractul Colectiv de Muncă, ce prevede indexarea câștigului salarial, în concordanță cu indicele mediu de creștere a prețurilor, prognozat în 2024. Majorarea salarială oferită este o sumă fixă per angajat, pentru a menține principiul echității salariale și echilibrul între veniturile diferitelor categorii de salariați.

„Conducerea și sindicatul au evitat o majorare procentuală care ar fi accentuat diferențele între veniturile colegilor noștri. Prin această indexare am urmărit și să acoperim costurile sociale ale angajaților”, au declarat Mircea Goia și Lucian Țăran, directorul general, respectiv liderul sindical al Cupru Min, potrivit alba24. 

Citește și Meseria din România cu salarii de 2.000-3.000 de euro. Deși nu ai nevoie de studii, doar 100 de oameni o practică

Indexarea survine ca urmare a rectificării de către Guvern a bugetului Cupru Min, în urma solicitării justificate și documentate a companiei. Creșterea veniturilor pentru angajați a fost aprobată printr-o rectificare bugetară din septembrie.

Cupru Min Abrud a împlinit pe 21 mai 47 de ani de existență și este una dintre companiile de stat care a reușit să rămână în picioare din perioada comunistă, reușind să se adapteze la economia de piață și să rămână cel mai mare angajator din zona Munților Apuseni.

A fost înființată cu scopul valorificării zăcământului de minereu cuprifer de la Roşia Poieni și având ca obiectiv asigurarea necesarului de cupru pentru economia românească.  Societatea se află în subordinea Ministerului Economiei, Comerțului și Mediului de Afaceri și deține dreptul de exploatare pentru aproximativ 60% din rezervele naturale de cupru ale României.

Cupru Min S.A. Abrud este unicul producător din România care are ca obiect principal de activitate extracția de minereuri neferoase, prepararea minereurilor cuprifere și valorificarea concentratului cupros și a metalelor prețioase.

În prezent, compania reprezintă cea mai mare exploatare de cupru la suprafaţă, din România.

Citește și Fabrica din România care renunță la sute de angajați. Se oferă salarii compensatorii

DailyBusiness
Presiuni asupra lui Viktor Orbán, Liderii UE cer deblocarea urgentă a finanțării pentru Ucraina
Spynews
Ce s-a ales de Simina Loica, femeia pe care Jador a idolatrizat-o. Manelistul a vărsat multe lacrimi pentru ea
Fanatik.ro
Jaful de la compania de stat cu cele mai mari datorii. Cum a pierdut România milioane de lei cumpărând medicamente de la o firmă de calorifere
Capital.ro
Ce se întâmplă cu facturile la energie ale românilor. Nicușor Dan, soluții de la Bruxelles: Comisia a fost deschisă la mecanisme
Playtech.ro
Ce înseamnă, de fapt, mersul „economic” și când ar trebui să îl folosești. Poate reduce consumul cu 20%
Adevarul
„Ia și tu un suc!”: Cum a încercat un șofer prins cu viteză să mituiască un polițist cu 200 de lei. Scena suprinsă pe body-cam
wowbiz.ro
Vârful MApN avertizează! 21 de drone au fost lansate de Rusia spre România, anunță Radu Miruță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie de 44 de ani și-a pierdut viața la scurt timp după ce a mâncat o pizza la un restaurant din Brazilia
iamsport.ro
Cătălin Oprișan, revoltat de ce s-a descoperit la mormântul lui Ilie Balaci: ”Ca să înțelegem unde suntem, dacă mai era nevoie!”
MediaFlux
Adrian Năstase lansează bomba neașteptată: Atacuri teroriste din partea Iranului în România
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj