Veşti bune pentru românii cu credite, indicele ROBOR a scăzut şi vineri

Indicele ROBOR la trei luni, în funcţie de care se calculează costul creditelor de consum în lei cu dobânda variabilă, a scăzut vineri cu 0,02 puncte procentuale faţă de valoarea de joi, până la 3,11% pe an, de la 3,13%, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR).
Romania TV
08 mart. 2019, 09:43
Veşti bune pentru românii cu credite, indicele ROBOR a scăzut şi vineri

La începutul acestui an, indicele ROBOR la 3 luni era cotat la 2,99%. În aceeaşi zi din 2018, respectiv 8 martie, indicele era de 2,08%/an.

Indicele la 6 luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, a stagnat la 3,27% pe an, iar ROBOR la 9 luni a coborât la 3,41% pe an, de la 3,42%.

Indicele ROBOR la 12 luni a rămas la acelaşi nivel de joi, respectiv 3,47% pe an.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
Jucătorul important de la Dinamo, transfer la Benfica. „3.000.000 de euro”
Capital.ro
Lumea muzicii a pierdut o adevărată legendă. Era iubit în toată lumea: S-a stins după o luptă lungă
Playtech.ro
Ce radare monitorizează depășirea vitezei pe șoselele din România. Zonele în care poţi lua uşor amenzi
Adevarul
Expresia pe care Trump o folosește des în ultima perioadă. Explicațiile experților despre mesajul ascuns
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Fostul conducător al lui Dinamo l-a distrus pe Mircea Rednic: ”Știam că e zero! L-am adus să se certe cu el”
MediaFlux
Un bărbat a dezvăluit ce este viața de apoi. Ce a văzut după ce inima i s-a oprit
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj