Veşti bune pentru românii cu credite: Indicele ROBOR la trei luni a scăzut până la 3,26%

Indicele ROBOR la trei luni, în funcţie de care se calculează costul creditelor de consum în lei cu dobânda variabilă, a coborât joi cu 0,02 puncte procentuale faţă de valoarea de miercuri, până la 3,26% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR).
Romania TV
28 feb. 2019, 11:14
Veşti bune pentru românii cu credite: Indicele ROBOR la trei luni a scăzut până la 3,26%

ROBOR la trei luni a scăzut la 3,26%, fața de 3,28%, nivelul de ieri. Pe 26 februarie, indicele la trei luni a atins cea mai ridicată valoare din 2 noiembrie 2018 (3,29%).

ROBOR la şase luni a scăzut la 3,38%, faţă de 3,40%, nivelul de ieri. Pe 21 februarie, ROBOR 6M a atins cea mai ridicată valoare din 27 noiembrie 2018: 3,41%. Primele patru bănci din sistemul bancar lucrează cu dobânzi legate de indicele de referinţă Robor la 6 luni.

La începutul acestui an, indicele ROBOR la 3 luni era cotat la 2,99%, iar în perioada similară a anului trecut, respectiv 28 februarie 2018, indicele era 2,09% pe an.

Indicele la 6 luni, utilizat în calculul dobânzilor la creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, a scăzut şi el cu 0,02 puncte procentuale, până la 3,38% pe an, iar ROBOR la 9 luni, care reprezintă rata dobânzii plătită la creditele în lei atrase de băncile comerciale, a ajuns la 3,48% pe an, de la 3,49% cu o zi în urmă.
Indicele ROBOR la 12 luni a coborât miercuri cu 0,01 puncte procentuale, până la 3,52%.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Apariție de milioane pentru Georgina Rodriguez. A făcut spectacol fără să spună un cuvânt
Capital.ro
Schimbare la ATM. Sunt înlocuite toate aceste bancomate. Anunț pentru cei care retrag sau depun numerar
Playtech.ro
Primăvara 2026 va fi atipică. Meteorologii anunță frig și ninsori până în aprilie: efectele La Niña se resimt și în România
Adevarul
Realitatea de pe câmpul de luptă expusă de bloggerii ruși pro-război pe care Kremlinul o neagă
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Fostul campion cu CFR Cluj a șters pe jos cu Cristi Balaj: ”Slab! Aproape a băgat clubul în faliment”
MediaFlux
Avertismentul lui Titi Aur pentru șoferi. Greșeala pe care mulți o fac când e frig afară
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat