Vicepremierul italian Luigi Di Maio vrea ca UE să sancţioneze ţările care „sărăcesc” Africa, în frunte cu Franţa

Vicepremierul italian Luigi Di Maio vrea ca Uniunea Europeană să adopte "sancţiuni" împotriva ţărilor care, începând cu Franţa, "sărăcesc Africa" şi care, în opinia sa, sunt la originea dramei migranţilor din Mediterana, relatează AFP.
Romania TV
20 ian. 2019, 19:07
Vicepremierul italian Luigi Di Maio vrea ca UE să sancţioneze ţările care

„UE ar trebui să sancţioneze Franţa şi toate ţările care, ca Franţa, sărăcesc Africa şi fac ca aceste persoane (migranţii – n.r.) să plece, deoarece locul africanilor este în Africa, nu pe fundul Mediteranei”, a declarat duminică Luigi Di Maio în timpul unei vizite în regiunea Abruzzo din centrul Italiei.

„Dacă astăzi există oameni care pleacă, acest lucru se întâmplă deoarece unele ţări europene, cu Franţa în frunte, nu au încetat niciodată să colonizeze ţări africane”, a insistat Di Maio, liderul politic al Mişcării 5 Stele (M5S, antisistem) care guvernează împreună cu Liga (extrema-dreaptă).

Potrivit lui Di Maio, care este de asemenea ministrul Dezvoltării Economice, „există zeci de ţări africane unde Franţa imprimă o monedă, francul coloniilor, şi cu această monedă ea finanţează datoria publică franceză”.

„Dacă Franţa nu avea colonii africane, deoarece trebuie să le numim astfel, ea ar fi a 15-a putere economică a lumii, în timp ce acum este printre primele prin ceea ce este pe cale să facă în Africa”, a mai spus el.

Ministrul a anunţat „o iniţiativă parlamentară a M5S în următoarele săptămâni” care implică în special guvernul şi instituţiile europene şi care vizează „sancţionarea tuturor ţărilor care nu decolonizează Africa”.

DailyBusiness
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
Spynews
Dana Badea a recunoscut! Costel Biju a fost bărbatul vieții ei! Cum a reacționat „Regele TikTok-ului” atunci când a auzit
Fanatik.ro
Robert Niţă continuă războiul cu Florin Prunea: “Vorbim de pechinezul ăsta?! Omul trăieşte din răutăţi şi oricum nu înţelege nimic!”
Capital.ro
Elena Udrea e în culmea fericirii. Trăiește cele mai frumoase clipe. Fiica sa joacă un rol important
Playtech.ro
Amenzi pentru cei care nu curăță zăpada din fața curții sau din jurul blocului. Ce sancțiuni riști în România
Adevarul
Cum pot fi furate mașinile cu ajutorul calculatoarelor de bord. Avertismentul specialiștilor în securitate cibernetică
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
DOAMNE FEREȘTE, în ce hal au putut să moară! Marius și Daniel se întorceau spre casă atunci când mașina lor a... Vezi mai mult
iamsport.ro
A fost om al străzii, dar fostul jucător de la FCSB și Rapid e gata să înceapă o nouă viață
MediaFlux
Ilie Năstase, prins călcând strâmb: Bea bere cu alcool și conduce fără probleme FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat