Vicepremierul turc: Atentatul de la Istanbul, de Revelion, ar fi fost pus la cale de servicii străine. CIA este bănuită

Un serviciu secret străin probabil a organizat atentatul comis de Revelion într-un club de noapte din Istanbul, soldat cu 39 de morţi, acuză vicepremierul Turciei, Numan Kurtulmus, în timp ce un deputat turc, Şamil Tayyar, atribuie vina Agenţiei Centrale de Informaţii (CIA) din SUA.
Iulian Tudor
05 ian. 2017, 17:13
Vicepremierul turc: Atentatul de la Istanbul, de Revelion, ar fi fost pus la cale de servicii străine. CIA este bănuită

„Părerea mea este că nu este posibil ca atacatorul să fi putut comite aşa ceva fără a beneficia de susţinere. Pare a fi opera unui serviciu secret. Analizăm toate posibilităţile”, a declarat vicepremierul Numan Kurtulmus într-un interviu acordat cotidianului Hurriyet.

Reţeaua teroristă Stat Islamic a revendicat atentatul comis de Revelion în clubul de noapte din Istanbul, soldat cu 39 de morţi şi zeci de răniţi. Conform autotirtăţilor turce, autorul atentatului, aflat încă în libertate, este un etnic uigur.

Numan Kurtulmus a atras atenţia că servicii secrete străine pot orchestra atentate pe care autorităţile turce le pot dejuca cu greu: „Dacă teroriştii sunt susţinuţi de organizaţii de informaţii străine, pot comite atentate la care noi nici nu ne-am gândi”.

Citeşte şi Teroriştii de la Izmir plănuiau să comită un atentat de mari proporţii

 La rândul său, deputatul turc Şamil Tayyar, membru al Partidului Dreptăţii şi Dezvoltării (AKP), formaţiunea preşedintelui Recep Tayyip Erdogan, nu a ezitat, potrivit ziarului The New York Times, să atribuie atentatul Agenţiei Centrale de Informaţii din SUA: „Oricine ar fi autorul, atacul din Clubul de noapte Reina a fost organizat de CIA. Punct”.

Relaţiile dintre Turcia şi Statele Unite, două ţări membre NATO, s-au deteriorat puternic după tentativa de lovitură de stat care a vizat în august Administraţia Recep Tayyip Erdogan. Ankara a atribuit complotul militar clericului disident turc Fethullah Gullen, stabilit în Statele Unite.

DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
Tunelul subacvatic care leagă două continente. A fost construit într-o zonă cu activitate seismică intensă, e circulat zi de zi și e un simbol al progresului tehnologic
Capital.ro
Călin Georgescu va conduce România. Oamenii NU e nevoie să-l voteze. Planul lui Simion
Playtech.ro
Moneda românească din 2025, noua comoară a colecționarilor. Poți obține pe ea cel puțin 450 de lei, cum o descrie BNR
DailyBusiness
Litoralul pentru toţi 2025. Ce prețuri sunt la cazări și care sunt stațiunile în care pot pleca românii
Adevarul
Puterea reală a președintelui României: ce spune Constituția
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Răsfăț pentru zilele toride. Trei rețete ușoare de înghețată
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Cine este ultima persoană cu care a vorbit Răzvan înainte să se înece în lacul Colibița! Ies la iveală detalii cutremurătoare: „Mi-a mulțumit că i-am trimis bani”
Cancan.ro
Pensiile se livrează cu întârziere în luna mai. Dar avem și o veste bună pentru unii pensionari!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Dispare numerarul? UE impune restricții. Ce se va întâmpla cu banii cash
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
VIDEO Diana Șoșoacă i-a votat pe Corneliu Zelea Codreanu și Nicolae Ceaușescu la prezidențiale: „Puteți să îmi dați amendă cât vreți”
George Simion a explicat cum îl va pune premier pe Georgescu: Pot schimba membrii Curţii Constituţionale şi ai serviciilor secrete
MediaFlux
Planul lui Simion de a-l aduce pe Călin Georgescu la conducerea țării. Declarațiile incredibile pentru Financial Times
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Alegeri 2025: confuzie generală – România votează, dar nu prea știe de ce