Victor Ciutacu, despre Horaţiu Potra: „Peştera lui Ali Baba era pistol cu apă. Kile de aur, milioane de euro în cash și, nu în ultimul rând, armament de asalt”

În mijlocului iureșului NAȚIONAL care a zguduit o țară întreagă cu reținerea lui Călin Georgescu și legăturile sale cu Horațiu Potra, o serie de întrebări fără răspuns apar cu privire la banii și armamentul militar de război găsite la mercenari.
Filip Stan
28 feb. 2025, 09:16
Victor Ciutacu, despre Horaţiu Potra:

Victor CIUTACU a urmărit subiectul și vine cu o analiză. „Ce rămâne pe retina omului obișnuit după iureșul național generat de săltarea lui CALIN GEORGESCU din trafic și inculparea sa pentru un set de infracțiuni care fac să tremure carnea pe tine? În primul rând, imaginea de om speriat și dezorientat, pe care l-au trecut subit nevoile psihologice la vederea mandatului de aducere, a candidatului neînfricat, care îndemna poporul să nu îngenuncheze în fața inamicului. În al doilea rând, filmările de la perchezițiile efectuate prin casele lui Horațiu Potra, cel care-i asigură paza permanentă independentului care a dat peste cap toate calculele politice. Peștera lui Ali Baba era pistol cu apă. Kile de aur, milioane de euro în cash și, nu în ultimul rând, armament de asalt demn de dotarea unei unități militare”.

Victor Ciutacu nu crede că Georgescu va fi invalidat la prezidenţiale: „Cine are cineva sânge-n instalație să detoneze nucleara asta?”

„De aici rezidă niște întrebări. Pe de o parte, dat fiind că locuința șefului mercenarilor a mai făcut obiectul perchezițiilor acum maxim două luni, de ce nu s-au găsit bogățiile și arsenalul militar încă de atunci? N-au căutat anchetatorii cu destulă stăruință, n-au avut voie s-o facă sau a venit între timp Moș Crăciun cu sacul plin de cadouri? În al doilea rând, oricât ar fi el de mercenar și plătit cash de bogătașii pe care-i apără sau de guvernele africane, cum a băgat Horațiu Potra în țară muntele ăla de bani și armamentul de asalt care nu se vinde în România nici la magazinele de specialitate? Dat fiind că nu se putea teleporta cu tot cu mormanul de bani, cu trancanele, cu lansatoarele și cu grenadele, rezultă că s-a întors în România, plătit cash fiind, din Qatar, din Congo, din Insula Paștelui sau de pe Planeta Giganților, pe calea aerului. Și a intrat efectiv pe pământul natal trecând prin cel puțin un punct de frontieră și o vamă”, spune Victor Ciutacu.

Lovitură dură pentru Horațiu Potra. Propunere de arestare preventivă în lipsă pe numele mercenarului şi a altor 20 de inculpaţi

„Zeloasele autorități ale statului au obligația să ne spună care-s alea. Și ce statut are aeroportul, civil sau militar. Într-un final, dacă mercenarul-șef nu cumva a fost în misiune de stat, cine, de ce și pentru cât i-a facilitat intrarea frauduloasă cu impresionantul bagaj. Pentru că, în țara unde n-ai voie să intri (nici să ieși) cu mai mult de 10.000 euro fără să-i declari, nu poți aduce un munte de bani și un camion de arme fără știința, aprobarea și protecția unor importanți decidenți sau a unor înalți ofițeri. Dacă am afla acele nume, nici ascensiunea spectaculoasă și nenaturală a candidatului-minune n-ar mai fi atât de surprinzătoare ca pana acum”, conchide Victor Ciutacu.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Ce spune SRI despre riscul de atac terorist! Mesaj de ultimă oră despre nivelul de alertă
Fanatik.ro
Gigi Becali regretă că nu a transferat doi dintre titularii Craiovei. „Eu l-am luat pe Vână!”. Forțează iar „pista Macalou”?! Exclusiv
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii trebuie să facă solicitare către Asociația de Proprietari. Instanța refuză total controlul
Playtech.ro
Cum pot viziona locatarii imaginile cu ei surprinse de camerele video din bloc: obligaţia asociaţiei de proprietari
Adevarul
Mascații au intrat din greșeală peste o mamă și fiica sa. Femeia a sunat la 112: „Nu știu ce se întâmplă și sunt foarte speriată”
wowbiz.ro
Cutremurător. Dănuț Lupu a vrut să se sinucidă: ”Am încercat să mă otrăvesc!” Ce s-a întâmplat cu celebrul jucător la închisoare?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată a ajuns în stare gravă la spital după ce mașina în care se afla a fost izbită de un camion, în Suceava
iamsport.ro
Anunță sfârșitul carierei lui Mirel Rădoi după revenirea la FCSB: ”Vei fi compromis! Oierul este dependent de pariuri, nu va rezista”
MediaFlux
Daciana Sârbu, noi dezvăluiri despre noul său iubit. Cine este Alex Ghionea, mai tânăr cu 22 de ani
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj