Victor Ciutacu: „Uraganul Trump face ravagii în America. Nu mai ai loc pe la noi de suveraniști și de admiratori ai showman-ului care s-a întors triumfal la Casa Albă”

Lumea se schimbă radical după venirea lui Trump. Noul Președinte a Statelor Unite a luat mai multe măsuri radicale chiar din prima zi de mandat. Și a ajuns, peste noapte, să fie slăvit și de foștii progresiști care s-au vopsit subit în suveraniști. Despre ce este vorba ne spune Victor Ciutacu într-un comentariu la România TV.
Filip Stan
22 ian. 2025, 17:13
Victor Ciutacu:

„Uraganul Trump face ravagii în America. În toată, nu doar în State. Se uită lumea la primele măsuri anunțate, dar și puse în practică, și se crucește. Nu are de ce, da-i mai de bonton să te dai surprins. În fapt, ce face Marele Portocaliu? Fix ce a promis că o să facă. Spre exemplu, scoate prin lege fătălăii din instituțiile publice și din corporațiile unde fuseseră băgați programatic. Abuziv, dar tot prin lege. Își retrage țara din Organizația Mondială a Sănătății, anchetează vaccinarea de masă și profitorii ei, concediază funcționarii care s-au făcut uneltele asupririi de orice fel a populației. Pune ditamai frâna nebuniei obligativității producției și cumpărării de mașini electrice într-o anumită proporție impusă. Iar asta deși Elon Musk, marele beneficiar al comercializării autoturismelor cu motoare presupus ecologice, îi e apropiat și parte a echipei sale executive.

Victor Ciutacu, siderat că este judecat de CNA după un clip pe Youtube: Era Trump ajunge greu la noi – Social media aboleşte cenzura, CNA mă judecă pentru opinii pe YouTube”

„Trecând în viteză Oceanul, merită făcut un tablou al oportunismului românesc în fața mării schimbări a omenirii în ceea ce deja se numește Epoca Trump. Nu mai ai loc pe la noi de suveraniști și de admiratori ai showman-ului care s-a întors triumfal la Casa Albă. Calci pe ei ca pe dude. Sunt, cu precădere în mass-media, dar și în politică, mai mulți decât generalii făcuți pe puncte. Au aruncat progresismul la coșul de gunoi al istoriei. Sunt echer în fața noului stăpân. Îmbrățișează și propagă ideile lui Trump de zici că-s ale lor. Dintr-o dată, smucitul a devenit liderul pragmatic, farul călăuzitor al omenirii. Iar ei se alătură benevol cauzei”, a spus Victor Ciutacu la România TV.

EXCLUSIV Dana Budeanu susține că Donald Trump nu cunoaște niciun politician din România: „Faptul că ai fost trei minute în fața lui Trump, nu înseamnă că știe cine ești”

„Se fac cinci ani de când omenirea a luat-o, prin grija și influența administrației Biden, pe calea pierzaniei instituționale. Impunerea obsesivă, în forță, a înaltelor comandamente woke a transformat Planeta Pământ într-un tărâm al scelerării. Normalitatea a devenit o excepție și un exemplu negativ. Aici, în pătrățica noastră, cu umilele noastre puteri, noi, cei de la România TV, am încercat (și, în bună măsură, cred că am și reușit) să nu cădem pradă tentației degradării colective. Am susținut idei și principii clare, multe dintre ele regăsindu-se azi în programul implementat în forță de Donald Trump. Și am făcut-o încă de când miliardarul de la Mar A Lago părea istorie. Când pușcăria-i era infinit mai aproape decât renașterea politică. Am fost blamați, sancționați, amendați. Pentru că nu eram în linie. Azi putem spune că am fost profeți. Și la ce ne-ar ajuta? Să îngroșăm rândurile oportuniștilor vopsiți suveraniști? Nu, mulțumim, noi rămânem aceiași…”, a mai spus Victor Ciutacu.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Ce gest a făcut Gigi Becali pentru fata unei artiste care a iubit Rapidul. Patronul FCSB a ajutat-o 8 ani de zile pe fiica Andei Călugăreanu
Capital.ro
Obligație pentru românii care stau la bloc. Ești răspunzător legal față de vecinii care locuiesc sub tine
Playtech.ro
Care este cel mai scurt zbor cu avionul din lume: leagă două insule şi este o necesitate pentru localnici
Adevarul
Care este „cea mai plictisitoare țară” din Europa, potrivit turiștilor. „Nu e nimic în neregulă cu ea, dar nici nu are ceva special”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Miliardarul surprins la înmormântarea lui Mircea Lucescu nu ar mai fi fost văzut în public în țara sa de ani întregi: ”Toți depind de el”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Paște. Ce le transmitem celor dragi în 2026
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj