Victor Ponta: Acciza la benzină nu va fi amânată, Băsescu face un populism ieftin VIDEO

Victor Ponta a declarat că acciza la benzină intră la vigoare la 1 aprilie, aşa cum este stabilit în bugetul de stat. În ceea ce priveşte acciza la motorină, acesta a mai spus că o potenţială amânare ar genera o lipsă de 400 de milioane la încasări.
Filip Stan
03 feb. 2014, 12:45
Victor Ponta: Acciza la benzină nu va fi amânată, Băsescu face un populism ieftin VIDEO

Victor Ponta susţine că acciza la carburanţi nu va fi amânată. „O amânare a accizei nu intră în discuţie. În mod sigur nu amânăm la benzină. Suntem pe locul 28 din 28 în UE (n. red. – la preţul benzinei), astfel că acciza nu ar avea un impact economic puternic, n-ar afecta competititivitatea. Aşadar, bugetul e în funcţiune, acciza e aprobată deja, intră în vigoare de la 1 aprilie. E un populism ieftin din partea perşedintelui în privinţa accizei. Iar la motorină, dacă o amânăm, ar însemna alte 400 de milioane de lei la încasări”, a spus şeful Guvernului.

VEZI SI:

Traian Băsescu ar putea să nu semneze scrisoarea cu FMI dacă acciza la benzină va fi păstrată

Preşedintele Traian Băsescu a anunţat duminică, după o întalnire cu delegaţia FMI, că nu susţine introducerea unei accize suplimentare pentru benzină şi motorină, deoarece nu o consideră necesară.

Anterior, surse oficiale declarau pentru MEDIAFAX, că preşedintele Traian Băsescu va semna scrisoarea cu FMI dacă acciza de 7 eurocenţi la benzină nu va fi specificată în document, iar acciza la motorină va fi amânată cel puţin 3 luni, măsură agreată de premierul Victor Ponta, dar nu şi de PNL, care vede astfel diminuate şansele reducerii CAS din iulie.

O misiune a FMI se află la Bucureşti, împreună cu reprezentanţi ai Comisiei Europene şi ai Băncii Mondiale, pentru discuţii privind prima şi a doua evaluare a acordului stand-by, vizită care se va încheia miercuri.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Gest fără precedent al lui Ion Țiriac. Ce cadou a pregătit pentru Nadia Comăneci, la 50 de ani de la Montreal: ”Pe 18 iulie îi dau cheile”
Capital.ro
Călin Georgescu a fost exclus! AUR exclude un guvern de reconciliere națională cu PSD și PNL
Playtech.ro
De ce fiecare serviciu online al statului român pare blocat în 2007 și cum de încă acceptăm asta
Adevarul
Acuzații grave la un liceu din Scornicești. Inspectoratul Școlar și Poliția desfășoară anchete. Sesizarea, de la „Justițiarul de Berceni”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doctorița Cristina Lăpușneanu s-a stins din viață. O boală nemiloasă i-a adus sfârșitul
iamsport.ro
Antrenorul român, distrus în direct: ”Dacă eram patronul echipei, îl dădeam afară imediat, mă face de râs!”
MediaFlux
Sfântul Gheorghe 2026. Ce este interzis să faci joi, 23 aprilie. Tradiții și obiceiuri la români
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara