Victor Ponta: Cea mai scumpă masă de Paște din istoria noastră. Prețurile au explodat, dar salariile și pensiile au rămas pe loc

Masa de Paşte a devenit un lux pentru romani. Victor Ponta trage un semnal de alarma si spune ca este cea mai scumpa masa de Paşste din istoria noastră. Tot ceea ce in 2014 costa 350 lei, acum a ajuns la 1.000 lei.
Filip Stan
18 apr. 2025, 20:15
Victor Ponta: Cea mai scumpă masă de Paște din istoria noastră. Prețurile au explodat, dar salariile și pensiile au rămas pe loc

„Cea mai scumpă masă de Paște din istoria noastră. Prețurile au explodat, dar salariile și pensiile au rămas pe loc. Nimeni nu a primit mai mult, dar totul costă dublu. România poate avea mâncare ieftină și accesibilă pentru toți. Ne trebuie doar conducători care să pună românii pe primul loc”, a scris Victor Ponta pe Facebook.

Citeşte şi

Majoritatea românilor pun accent pe calitatea produselor pe care le cumpără, dar „vânează” şi reducerile. Cât costă, în medie, o masă de Paşte

Victor Ponta a vorbit şi despre sistemul de Sănătate din România. „În aceste zile toți ne urăm să fim sănătoși! Dar sistemul de sănătate mai este sprijinit de statul român? Sunt mulțumiți românii de ceea ce primesc pentru contribuțiile lor?
Ca prim-ministru am mărit bugetul sănătății, am redeschis spitalele închise în 2010, am crescut salariile medicilor și asistenților, am acordat burse rezidenților, am implementat cardul de sănătate, am investit în medicina de familie, am adoptat pachetul de bază și am finanțat modernizarea aparaturii medicale.
Dar, din păcate, deși am pornit proiectul spitalelor regionale, după 10 ani niciunul dintre acestea nu este măcar în faza de construcție! Migrația medicilor și a personalului medical spre Vestul Europei, diminuată o perioadă, afectează din nou țara.
România trebuie să investească în EDUCAȚIE și SĂNĂTATE! Acestea au fost prioritățile mele ca premier! Vor fi și ca președinte.”, a mai scris Victor Ponta pe Facebook.

Citeşte şi

Victor Ponta dorește guvernare PSD-AUR dacă ajunge președinte: „Au și oamenii cei mai pregătiți și au și încrederea cea mai mare din partea populației”

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Ajunsă la 34 de ani, fosta rivală a Simonei Halep a dat vestea cea mare. A uimit pe toată lumea
Capital.ro
Doliu în televiziune. Iubita actriță a murit. Cancerul a învins-o. Toată lumea a văzut-o la TV
Playtech.ro
De ce se poartă mărţişorul la piept: Mulţi îl ţin la mână, însă e greşit, conform tradiţiei
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Fostul conducător din Liga 1: ”Lucescu nu are ce căuta la națională la 80 de ani, ne mirăm că e bolnav, era normal! România merita un antrenor care să o ducă la Mondial”
MediaFlux
Cadavrul ayatollahului Ali Khamenei, găsit printre ruine. S-a confirmat decesul său, afirmă un oficial israelian în timp ce Iranul neagă
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj