Victor Ponta critică ”propaganda pro-război”. ”NIMENI nu va ataca România cât timp suntem în NATO”

Fostul premier Victor Ponta consideră că în România se face, fără temei, ”propagandă pro-război”. ”NIMENI nu va ataca România cât timp suntem în NATO şi avem o bază militară americană pe teritoriul nostru”, este de părerea Ponta, care mai spune că scopul propagandei este distragerea atenției românilor de la problemele reale din această perioadă.
Alina Costache
15 oct. 2025, 13:57
Victor Ponta critică ”propaganda pro-război”. ”NIMENI nu va ataca România cât timp suntem în NATO”

În contextul haosului de la exercițiul de mobilizare a rezerviștilor, fostul premier Victor Ponta a comentat starea de fapt din perspectiva riscurilor de securitate pe care le-ar avea România.

Ponta consideră că țara noastră, cât timp face parte din NATO și are pe teritoriul său o bază militară americană, nu va fi atacată de nimeni.

În același context, fostul premier subliniază că România își îndeplinește obligațiile financiare în calitate de membru al Alianței Nord-Atlantice, însă nu are motive să lupte pentru alții și nici să cheltuie bani de care nu dispune ”pentru arme de care nu avem nevoie”.

Citește și Cântărețul care făcea furori în România anilor 2.000 a primit ordinul de mobilizare. Vedeta a povestit ce trebuie să facă rezerviștii în această situație

Potrivit lui Victor Ponta, în România se face ”propagandă pro-război”, ceea ce reprezintă, în opinia lui, ”doar o încercare de a speria oamenii şi de a le distrage atenţia de la problemele reale”.

Îmi iubesc ţara; am făcut stagiul militar şi aş fi oricând gata să lupt pentru a-mi apăra ţara. Dar toată această propagandă pro-război (dusă, în special, de jurnalişti care se duelează la televizor şi de generali care ‘au câştigat toate războaiele de la popota unităţii’) este doar o încercare de a speria oamenii şi de a le distrage atenţia de la problemele reale. NIMENI nu va ataca România cât timp suntem în NATO şi avem o bază militară americană pe teritoriul nostru. Ne îndeplinim obligaţiile financiare ca stat membru NATO, dar nu avem de ce să războim pentru alţii şi nici nu trebuie să cheltuim bani pe care nu îi avem pentru arme de care nu avem nevoie”, a scris fostul premier, pe rețeaua de socializare Facebook.

Ministerul Apărării desfășoară, în București și județul Ilfov, un exercițiu de mobilizare în care rezerviștii au fost chemați la unitățile militare, pentru activități de pregătire. Mai mulți dintre cei chemați au criticat însă modul de organizare. De altfel, imaginile surprinse de România TV arată cum oamenii stau la coadă, fără să-i bage cineva în seamă.

Dacă un rezervist nu se prezintă fără un motiv întemeiat, amenda poate ajunge până la 4.000 de lei, conform legislației în vigoare.

Citește și Când mașina de serviciu devine spion: instalație improvizată descoperită de doi polițiști din Mehedinți. Ironiile și controversele apărute pe rețelele sociale