Victor Ponta, despre excluderea lui Negulescu din magistratură: Pentru abuzurile şi dosarele politice cine răspunde?

Victor Ponta s-a declarat contrariat că nu răspunde nimeni pentru "toate abuzurile şi dosarele politice evidente" instrumentate de o serie de procurori. Declaraţia a venit în contextul excluderii din magistratură a procurorului Mircea Negulescu.
Romania TV
30 ian. 2018, 13:59
Victor Ponta, despre excluderea lui Negulescu din magistratură: Pentru abuzurile şi dosarele politice cine răspunde?

Mircea Negulescu a instrumentat, printre altele, dosarul „Ponta – Ghiţă – Blair”.

„Sigur că sunt subiectiv legat de „Portocală” – dar am acest drept – cumnatul meu a fost arestat preventiv şi niciodată trimis în judecată, mama şi sora mea percheziţionate şi târâte la DNA Ploieşti, eu inculpat şi pus sub control judiciar pentru că am participat la o acţiune oficială a lui Tony Blair în România etc! (Că tot mănâncă borş la televizor bufonii lui Daddy cum făceam eu dosare?). Recunosc că faţă de ce alte abuzuri şi acte incredibile a comis faţă de alţii, se putea şi mai rău. Rămân însă două probleme de clarificat: 1. Pentru toate aceste abuzuri şi dosare politice evidente instrumentate de Portocală, Eva, Papici, Uncheşelu & Co cine răspunde? Cine i-a coordonat, îndrumat şi apărat? O să ne spună dl. Toader Tudorel ( n.r. ministrul Justiţiei) vreodată? 2. Ce măsuri legale cu adevărat serioase (nu bla bla în studiourile de televiziune) se iau pentru ca în viitor să nu se repete aceste abuzuri. Eu sunt jurist, am citit proiectele adoptate recent de Parlament şi vă garantez că în acest domeniu nu se schimbă ABSOLUT NIMIC. Poate pe viitor”, a scris Ponta pe Facebook.

Secţia pentru procurori în materie disciplinară din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii a decis, marţi, excluderea din magistratură a lui Mircea Negulescu.

Decizia nu este definitivă.

Citeşte şi: Procurorul Mircea Negulescu, exclus din magistratură

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Fosta amantă a lui Sorinel Copil de Aur a trecut la amenințări: “Nu mi-e frică de pușcărie”
Fanatik.ro
Marius Baciu, out de la FCSB?! Ratarea calificării în fața letonilor de la Auda a pus capac. Exclusiv
Capital.ro
Poți primi bani la bătrânețe chiar dacă nu ai lucrat niciodată. Câți bani pot lua românii din această țară
Playtech.ro
Amenda pe care mulți șoferi încă o calculează greșit. Cât plătești din iulie 2026 pentru cele mai comune abateri
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României moderne. Avea 87 de ani
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contractat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Primarul unei comune din Alba, găsit fără viață în podul casei. Și-ar fi pus capăt zilelor
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Modificare la pensie de la 1 August 2026. Crește stagiul complet de cotizare
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România