Victor Ponta: Din decembrie, după preluarea funcţiei de preşedinte, va fi numit un nou Guvern

Candidatul Alianței PSD-UNPR-PC la funcția supremă în stat, Victor Ponta, a declarat, luni, că din decembrie, la momentul la care va demisiona din funcția de prim-ministru pentru a prelua funcția de președinte al României, în urma celor ce urmează să fie convenite în cadrul coaliției de guvernare PSD-UNPR-PC-UDMR, dar și cu partide ca PLR și PP-DD, la Palatul Victoria se va numi un nou Guvern în cadrul căruia funcțiile vor fi stabilite în baza unui algoritm, transmite Agerpres.
Filip Stan
03 nov. 2014, 21:01
Victor Ponta: Din decembrie, după preluarea funcţiei de preşedinte, va fi numit un nou Guvern

„Nu se face remaniere guvernamentală. Se va numi un nou Guvern la momentul la care eu, evident, trebuie să demisionez din funcția de prim-ministru pentru a fi președinte. În acel moment, mergem în fața, nu mai merg eu, merge noul prim-ministru cu noul Guvern în fața Parlamentului în luna decembrie, categoric”, a declarat premierul întrebat când va avea loc remanierea de Guvern preconizată după plecarea sa la Cotroceni.

Ponta a confirmat că există și un algoritm în baza căruia se vor împărți funcțiile în viitorul Guvern de coaliție între PSD, UNPR, PC, PLR, UDMR.

Despre PP-DD, premierul a spus că există un acord de colaborare parlamentară și nu s-a discutat despre intrarea în Guvern.

Premierul a precizat că împărțirea pe ministere nu a fost discutată cu partenerii de coaliție și că acest lucru ține de viitorul premier.

„Este decizia viitorului prim-ministru cum se împart portofoliile, nu a mea. PSD-ul are în primul rând cel mai mare număr de parlamentari și implicit cel mai mare număr de miniștri. Dacă PSD nu are funcția de premier, o va avea pe cea de vicepremier”, a declarat Ponta.
Întrebat dacă Liviu Dragnea va rămâne unul dintre vicepremierii noului Guvern, premierul a spus că e mulțumit de activitatea acestuia.

„Eu sunt foarte mulțumit de domnul Dragnea ca vicepremier dar domnia sa, de altfel, dacă eu merg la Cotroceni, până la congres este președinte executiv al PSD. Cu siguranță va fi cel care va discuta cu partenerii noștri formula Guvernului. Nu mă mai bag eu în negocieri(…) nu vreau să fac ca Traian Băsescu. (…) Nu mai vreau ca Palatul Cotroceni să fie cum a fost în ultimii ani, un sediu de partid. A fost nouă ani sediul PDL și în ultimul an sediul PMP. Palatul Cotroceni este sediul președintelui românilor, nu sediu de partid”, a spus Ponta.

Actualul premier a spus în context că atât timp cât va fi președinte va lucra cu primul-ministru sprijinit de coaliție „indiferent dacă acel prim-ministru îmi este prieten sau nu-mi e prieten, dacă ne înțelegem pe toate punctele sau nu”.

„Este concepția mea despre cum poate avansa România în direcția bună și pentru asta este nevoie de un președinte și un prim-ministru care să lucreze împreună nu să se lupte”, a mai declarat Victor Ponta.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Singurele zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap de pe 17 iunie de la ora 7.00. Schimbări, regăsiri și noroc din plin pentru acești nativi
Capital.ro
Șoferii trebuie să se prezinte obligatoriu la RAR. Mașinile care nu mai trec ITP-ul. Circulația pe drumurile publice, interzisă
Playtech.ro
Ce înseamnă crucea de la semafor pe care o găseşti prin unele oraşe europene. Cui trebuie să dai prioritate, de fapt
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Cum să supraviețuiești verii toride fără aer condiționat. Metode simple
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
 O fetiță de doar doi ani s-a prăbușit de la etajul unui bloc din cartierul Bucureștii Noi
Cancan.ro
DOLIU în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 33 de ani 😢
Playsport.ro
Câți bani poți scoate de la bancomat fie că e Banca Transilvania, BRD, ING sau oricare alta, dacă ai card de...
Capital.ro
Doliu în lumea sportului. Un cunoscut fotbalist al Naționalei s-a stins. I-a fost fatal un stop cardiac
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Vestea momentului despre pensii! Anunț pentru aproape cinci milioane de pensionari din România de la INS
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!