ÎNTÂLNIRE TENSIONATĂ la Cotroceni. Traian Băsescu a atacat-o pe Ioana Petrescu. Victor Ponta: Ne-am CERTAT

Întâlnirea dintre Victor Ponta şi Traian Băsescu de la Palatul Cotroceni pe tema reducerii CAS a fost un eşec. Discuţiile nu au durat mai mult de 30 de minute, şi, potrivit România TV, întâlnirea a fost una extrem de tensionată. La finalul discuţiilor, premierul a spus: "Nu am stabilit NIMIC! Ne-am certat."
Iulian Tudor
14 iul. 2014, 13:58
ÎNTÂLNIRE TENSIONATĂ la Cotroceni. Traian Băsescu a atacat-o pe Ioana Petrescu. Victor Ponta: Ne-am CERTAT

Preşedintele Traian Băsescu şi premierul Victor Ponta nu au ajuns, luni, la o concluzie pe tema reducerii CAS, după discuţiile de la Palatul Cotroceni, cei doi nestabilind nimic după această discuţie.

Potrivit România TV, Băsescu şi Ponta, care a fost, la întâlnire, alături de ministrul Finanţelor, Ioana Petrescu, s-au contrat dur, după ce  şeful statului a criticat-o pe cea care deţine portofoliul Finanţelor. 

Conform unor surse citate de România TV, Băsescu s-a certat cu Ioana Petrescu pe „principii economice”, şeful statului lansând un atac la persoană.

Ce a învăţat doamna ministru în facultăţile din străinătate nu înseamnă nimic, ar fi spus Traian Băsescu. 

Victor Ponta, susţin sursele citate, a apărat-o pe Ioana Petrescu şi l-a acuzat pe preşedinte că vine şi dă lecţii altora, după ce a distrus economia.

De altfel, premierul Victor Ponta a declarat pentru stiripesurse.ro că nu s-a înţeles cu preşedintele Traian Băsescu: „Nu am stabilit NIMIC!” „Ne-am certat”, a mai spus premierul.

Victor Ponta-Traian Băsescu, ÎNTÂLNIRE la Cotroceni. Discuţiile au durat mai puţin de 30 de minute

Victor Ponta şi Traian Băsescu au discutat, luni, la Palatul Cotroceni, pe tema reducerii CAS cu 5 procente. Întâlnirea a avut loc în contextul în care şeful statului declara miercurea trecută că nu va promulga legea privind reducerea CAS cu 5 puncte procentuale până când Guvernul nu va indica surse convingătoare de compensare a deficitului.

Întâlnirea dintre preşedintele Traian Băsescu şi premierul Victor Ponta pe tema legii privind reducerea CAS cu cinci puncte procentuale a durat mai puţin de 30 de minute. La discuţii a participat şi ministrul de Finanţe, Ioana Petrescu.

Traian Băsescu declara săptămâna trecută că, potrivit estimărilor, prin reducerea CAS se va crea un deficit cuprins între 5 şi 5,5 miliarde de lei, iar măsura de compensare prin îmbunătăţirea colectării de către ANAF nu este suficientă.

Ulterior, Ponta preciza că Guvernul nu va merge la Cotroceni, iar el, ca prim-ministru, nu e persoana potrivită pentru asemenea discuţii, întrucât reducerea CAS nu este o măsură a Guvernului, ci o lege adoptată de Parlament.

Traian Băsescu l-a chemat pe Victor Ponta la consultări privind reducerea CAS. Întâlnirea va avea loc luni

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Cât curent consumă aleșii noștri. Parlamentul României, facturi de se scurtcircuitează bugetul țării, lună de lună. Ce sume s-au dus la TAROM și în reparațiile Casei Poporului
Capital.ro
Prețuri carburanți miercuri, 29 aprilie. Benzina și motorina s-au scumpit din nou. Cât plătesc șoferii înainte de 1 Mai
Playtech.ro
Cum arată un conac de 36.000 de euro în România: are opt camere, pivniţă şi teren de aproape 2.000 de mp
Adevarul
China construiește mașina de „unică folosință”. Cât costă un astfel de vehicul
wowbiz.ro
EXCLUSIV | „Lucrurile erau deja împărțite!” Ce s-a întâmplat, de fapt, între Valentin Sanfira și Codruța Filip înainte de divorț. Dezvăluirile avocatului Adrian Cuculis
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mesajul sfâșietor transmis de mama Valentinei, femeia care și-a pierdut viața în urma unui lifting facial: „Cum să învăț să trăiesc fără tine?”
iamsport.ro
Un club din SuperLiga ar urma să fuzioneze cu altă echipă, iar mai mulți membri ai Generației de Aur ar fi așteptați să semneze: ”Ăsta e următorul pas”
MediaFlux
Se recomandă cetățenilor să facă rezerve în casă. Bani cash în caz de colaps digital
stirilekanald.ro
De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR