Victor Ponta: În ultima perioadă, Crin Antonescu e tot un fel de Traian Băsescu

Prim-ministrul Victor Ponta a declarat, la România TV, că liderul liberalilor, Crin Antonescu a avut în ultima vreme un comportament similar celui al lui Traian Băsescu, certându-se cu toată lumea. Ponta a adăugat că soliditatea USL depinde întrutotul de către Crin Antonescu.
Filip Stan
18 dec. 2013, 20:33
Victor Ponta: În ultima perioadă, Crin Antonescu e tot un fel de Traian Băsescu

Preşedintele PSD a afirmat că România are nevoie de un preşedinte care să-şi reia atributul de mediator. „Viitorul preşedinte va trebui să fie opusul lui Traian Băsescu şi în ultima perioadă Crin Antonescu este tot un fel de Traian Băsescu: este foarte conflictual, se ceartă şi cu prieteni şi cu duşmani (…) Nu mai vreau preşedinte-jucător, ci de un preşedinte-arbitru. Or în ultimele zile, Crin Antonescu nu s-a arătat aşa”, a spus Ponta.

El a afirmat că îşi doreşte să rămână prim-ministru până în 2016, cu un preşedinte-mediator la Cotroceni. „După 10 ani de preşedinte certăreţ, îmi doresc un preşedinte de dialog, care să respecte pe toată lumea, nu doar pe liberali, de un preşedinte care să şti să lase orgoliul şi ţâfna şi să găsească o soluţie de pace”, a mai spus Ponta.

Întrebat care sunt condiţiile în care va putea fi menţinută stabilitatea USL, Victor Ponta a răspuns: „Totul depinde de domnul Antonescu”.

Ponta a precizat că tensiunile din ultimele zile riscă să elimine posibilitatea unei liste comune PSD-PNL la alegerile europarlamentare. „Varianta nu a căzut, dar este foarte greu să faci liste comune cu cineva care o părere atât de proastă despre PSD”, a spus prim-ministrul adăugând că îi va fi greu să-i convingă pe pesediştii din teritoriu să accepte acest proiect „dacă toată ziua îi ceartă Crin Antonescu”.

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Gerard Pique i-a scris un mesaj simplu, însă Shakira l-a uimit cu răspunsul ei: ”Doamne, nu e normală”
Capital.ro
Reguli noi pentru cetățenii fără buletin. Lege pentru persoanele care au împlinit 18 ani
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
Un membru al juriului din R. Moldova explică de ce România a primit doar 3 puncte la Eurovision: „Și juriile lor sunt incompetente?”
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Probleme mari la ANAF! Românii se plâng, Ministerul Finanțelor promite un nou portal mai simplu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi