Victor Ponta: Nu dăm afară zeci de mii de oameni, desfiinţăm cele 60.000 de posturi vacante VIDEO

Victor Ponta a subliniat miercuri că Guvernul nu va da afară zeci de mii de angajaţi din sistemul bugetar, ci va desfiinţa cele 60.000 de posturi vacante, fără a fi afectate însă sistemul de sănătate şi educaţia, transmite Agerpres.
Romania TV
24 iul. 2013, 10:25
Victor Ponta: Nu dăm afară zeci de mii de oameni, desfiinţăm cele 60.000 de posturi vacante VIDEO

„Vreau să vă rog pe toţi să comunicăm foarte clar, că am văzut că dăm afară zeci de mii de oameni astăzi. Nu dăm afară zeci de mii de oameni. Desfiinţăm cele 60.000 de posturi vacante, care însemnau în general mai multe posturi de conducere. Nu ne atingem nici măcar de posturile vacante din sănătate şi educaţie, aşa cum am spus, însă în acest fel trecem la regula unu la unu. Dacă vor pleca până la finalul anului cei 2.800 din aparatul central, din toate ministerele, Secretariatul General al Guvernului, cred că e un lucru bun – sau cel puţin pentru un politician de dreapta e un lucru bun. Noi, cei de stânga, nu suntem foarte fericiţi că mai restructurăm aparatul public, dar cine e de dreapta aici în Guvern, liberalii, domnul Vosganian, căruia îi urăm la mulţi ani pentru mâine, cred că e fericit că avem un aparat central mai suplu şi care cheltuie mai puţin”, a afirmat prim-ministrul, la începutul şedinţei de guvern.

Aproximativ 2.800 de oameni vor pleca din aparatul administrativ în perioada următoare, a declarat pe 9 iulie premierul Victor Ponta.

‘O să plece vreo 2.800 de oameni în perioada imediat următoare, pe baza ordonanţei pe care am adoptat-o deja, cea cu desfiinţarea posturilor vacante şi cu anumite restructurări în autorităţile centrale’, a spus primul-ministru la RTV, întrebat dacă în perioada următoare vor avea loc disponibilizări în aparatul administrativ central sau local.

Victor Ponta a anunţat pe 26 iunie că aproximativ 60.000 de posturi vacante din sistemul bugetar vor fi desfiinţate, conform unei ordonanţe de urgenţă adoptate de Guvern, măsura nefiind valabilă pentru sănătate şi educaţie.

‘Astăzi avem o ordonanţă de urgenţă iniţiată de ministrul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei, dar discutată cu toată lumea, privind o reformă a aparatului administrativ central. Vor fi desfiinţate aproape 60.000 de posturi vacante, posturi fie neocupate, fie nebugetate, păstrate în general în diverse structuri pe acel principiu unu la şapte şi pentru păstrarea – nu mă ascund să spun – a funcţiilor de conducere care aveau nevoie să aibă în spate un număr de posturi, chiar şi vacante. Vreau să precizez de la început că vorbim despre eficientizarea – este un prim pas, vor urma şi altele – aparatului administrativ, în primul rând central’, a spus primul-ministru.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Victor Piţurcă, antrenorul CSA Steaua cu drept de promovare? Anunţul lui Ioan Becali: “Trebuie să găsească bani!”
Capital.ro
Adevărul despre Ion Iliescu. S-a aflat ce i-a făcut Nicolae Ceaușescu în anul 1971
Playtech.ro
Penalități pentru proprietarii de la bloc: în ce situații pot fi amendați și cât pot plăti
Adevarul
Vacanța de vis în Albania, transformată în coșmar. Povestea unui cuplu care s-a adresat Curții de Justiție Uniunii Europene
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Un tânăr din Vrancea se află în stare gravă după ce s-a răsturnat cu ATV-ul. Victima a fost transportată cu elicopterul la spital
iamsport.ro
Ilie Năstase nu se dezminte! Ce s-a întâmplat la prima înfățișare în procesul de divorț cu Ioana
MediaFlux
55% dintre orașe ar trebui să devină comune! Curtea de Conturi vrea schimbarea hărții României
stirilekanald.ro
"N-a făcut nici infarct, nici AVC, plămânii ei...." De ce a murit, de fapt, Ștefania Szabo! Legiștii au făcut descoperirea
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai