Ponta: Nu este oportună suspendarea lui Băsescu. După alegeri, nu cred că va merge pe conflict

Premierul Victor Ponta a declarat, miercuri seara, la România TV, că o nouă suspendare a preşedintelui Traian Băsescu nu este oportună şi a arătat că nu crede că şeful statului va merge pe "soluţie de conflict" după alegerile parlamentare şi că acesta va numi premierul de la USL dacă uniunea câştigă majoritatea absolută în Parlament.
Romania TV
31 oct. 2012, 19:54
Ponta: Nu este oportună suspendarea lui Băsescu. După alegeri, nu cred că va merge pe conflict

Teza unei noi suspendări a preşedintelui Traian Băsescu, lansată de Dan Voiculescu, nu este considerată oportună de liderii USL, în contextul alegerilor parlamentare care vor avea loc peste mai puţin de şase săptămâni.

Premierul Victor Ponta a comentat în exclusivitate, la emisiunea Ultima oră,  la România TV eventualitatea unei noi suspendări a şefului statului. „Nu cred că va avea loc o nouă procedură de suspendare, pentru că pe 9 decembrie trebuie neapărat să câştigăm alegerile cu o majoritate aboslută, iar în condiţiile în care USL va avea majoritatea absolută în Parlament, bazându-mă pe ceea ce am vorbit şi cu partenerii noştri internaţionali, nu cred că se va merge pe o soluţie de conflict. Adică dl. Băsescu să nu recunoască votul şi  să-l numească premier pe Vasile Blaga sau pe Mihail Neamţu. Cred că, fără prea multă plăcere, va numi prim-ministrul de la USL care are majoritate absolută”, a declarat Victor Ponta.

Întrebat dacă se va opune suspendării lui Traian Băsescu în condiţiile în care vor exista presiuni din USL pentru organizarea unui referendum pe 9 decembrie, Ponta a răspuns: „Dacă Traian Băsescu nu mai face nimic prin care să încalce Constituţia, nu cred că este oportun să vorbim acum despre suspendare. Sigur, nu pot anticipa poziţiile domnului Băsescu şi în funcţie de acestea voi lua o decizie„.

Preşedintele fondator al PC, Dan Voiculescu, a declarat luni seară, la Antena 3, că o a treia suspendare a lui Traian Băsescu ar trebui făcută în perioada imediat următoare astfel încât referendumul pentru demitere să aibă loc concomitent cu scrutinul din 9 decembrie.

„Traian Băsescu trebuie să fie din nou suspendat, să avem referendumul când mergem la vot la alegerila parlamentare, pe 9 decembrie, iar data de 10 decembrie să fie data când Traian Băsescu nu mai este preşedintele României”, a spus Voiculescu, adăugând că, în caz contrar, Băsescu va desemna un premier din rândul USL pe care să-l controleze şi prin intermediul căruia să distrugă Uniunea.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Cum se califică Universitatea Craiova în primăvara europeană din Conference League! Oltenii pot merge mai departe și cu o înfrângere la Atena. Update
Capital.ro
Viitorul Euro digital. BCE va introduce două tipuri de bani virtuali. Cum vor fi diferiți față de banii cash
Playtech.ro
Cine este Liana Nicoleta Arsenie, președinta Curții de Apel București, și ce avere deține
Adevarul
Avertismentul dur al unui general polonez către Putin: „Dacă ne atacați, intrăm în Kaliningrad”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum se transmite lepra și cum îți dai seama că ai intrat în contact cu boala. Este alertă epidemiologică după confirmarea unui caz la Cluj-Napoca
iamsport.ro
Un suporter al FCSB, la un pas de tragedie la finalul meciului cu Feyenoord! A căzut din tribună la golul lui Tănase
MediaFlux
Nimeni nu scapă. Toate informațiile vor fi transmise în timp real către autorități
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu