Victor Ponta, prima reacție după anularea primului tur al alegerilor prezidențiale: „Am fost degeaba la vot”

Victor Ponta a avut o primă reacție după ce Curtea Constituțională a României a anulat primul tur al alegerilor prezidențiale din România.
Irina Dumitrescu
06 dec. 2024, 16:02
Victor Ponta, prima reacție după anularea primului tur al alegerilor prezidențiale:

„Eu am fost la vot ! Chiar daca am fost degeaba; mi-am facut datoria de cetatean al Romaniei!”, a scris Victor Ponta pe Instagram.

Amintim că judecătorii CCR au anulat, vineri, 6 decembrie 2024, primul tur al alegerilor prezidențiale şi a decis reluarea lor „în integralitate”.

CCR a anulat primul tur al alegerilor prezidențiale

Potrivit deciziei Curții Constituționale, întregul proces electoral va fi reluat, iar Guvernul are sarcina de a stabili o nouă dată pentru alegerile prezidențiale, precum și de a elabora un nou calendar pentru realizarea acțiunilor necesare. Decizia CCR este definitivă, general obligatorie și va fi publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Curtea Constituțională a României a decis, în unanimitate, anularea întregului proces electoral pentru alegerea preşedintelui României, urmând să fie stabilite o nouă dată şi un nou calendar electoral pentru realizarea acţiunilor necesare. Articolul din Constituţie invocat de judecători arată că CCR veghează la respectarea procedurii pentru alegerea Preşedintelui României şi confirmă rezultatele sufragiului.

Citește și CCR a anulat primul tur al alegerilor şi a decis reluarea lor „în integralitate”. Am putea vota din nou abia în februarie

CCR a hotărât, în şedinţa din data de 6 decembrie 2024, că, în temeiul art.146 lit.f) din Constituţie, anulează întregul proces electoral cu privire la alegerea Preşedintelui României, desfăşurat în baza Hotărârii Guvernului nr.756/2024 privind stabilirea datei alegerilor pentru Preşedintele României din anul 2024 şi a Hotărârii Guvernului nr.1061/2024 privind aprobarea Programului calendaristic pentru realizarea acţiunilor necesare pentru alegerea Preşedintelui României în anul 2024.

Judecătorii CCR au mai decis că procesul electoral pentru alegerea Preşedintelui României va fi reluat în integralitate, Guvernul urmând să stabilească o nouă dată pentru alegerea Preşedintelui României, precum şi un nou program calendaristic pentru realizarea acţiunilor necesare.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cod portocaliu și galben de caniculă! Recomandările IGSU pentru români
Fanatik.ro
Meme Stoica nu e de acord cu Gigi Mustață și Peluza Nord: „Ori nu e atitudine, ori e!” Ce spune despre Baciu. Exclusiv
Capital.ro
ANCPI repornește sistemul e-Terra. Activitățile de cadastru și publicitate imobiliară vor fi reluate etapizat
Playtech.ro
Poate angajatorul să îți respingă concediul după ce ai cumpărat vacanța? Când are dreptul să refuze
Adevarul
Schimbare importantă în școli din toamnă. Câte ore de predare vor avea directorii și inspectorii
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Imagini șocante pe un drum din Tulcea! Un copil a căzut dintr-o dubă aflată în mers și a ajuns în mijlocul șoselei, chiar în fața unui TIR
iamsport.ro
”S-a intensificat tensiunea, au apărut împușcături pe stradă...”. Vicecampioana mondială cu România a cerut de urgență transfer
MediaFlux
Irina Begu, ultimele imagini înainte de căsătorie. Jucătoarea de tenis a avut degetele în ghips, dar inelul de logodnă a eclipsat cârjele Foto și Video Paparazzi
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat