Victor Ponta, PRIMA REACŢIE în războiul gazelor cu Rusia VIDEO

Premierul Victor Ponta a dat asigurări, vineri, că România are suficiente rezerve de gaze, dar a subliniat faptul că ţara noastră trebuie să îşi exploateze propriile zăcăminte de gaze pentru a nu mai depinde de compania rusă Gazprom.
Ionela Marcu
12 sept. 2014, 13:49
Victor Ponta, PRIMA REACŢIE în războiul gazelor cu Rusia VIDEO

‘Reducerea cu 5% a livrărilor de gaze dinspre Rusia nu afectează, în acest moment, în niciun fel consumul, nici industrial, nici casnic. Avem rezerve suficiente, dar este un bun prilej ca să înţelegem că independenţa noastră energetică ca ţară – mai pe româneşte, să nu mai depindem niciodată de Gazprom – este lucrul cel mai important. Pentru asta, păstrând absolut toate standardele de protecţie a mediului, trebui însă să ne exploatăm gazele pe care le avem atât în Marea Neagră, cât şi pe teritoriul României. Este obligaţia mea şi a tuturor oamenilor politici responsabili să explicăm, chiar dacă uneori suntem impopulari (…) că pentru România este esenţial să ne folosim resursele noastre de gaze în aşa fel încât în viitor, când se mai supără Gazprom, să nu mai fie o ştire că au oprit livrările, pentru că nu avem nevoie’, a spus Victor Ponta, la Sibiu, într-o conferinţă de presă.

Citeşte şi Livrările de gaze din Rusia către România au fost reduse cu 5% FĂRĂ EXPLICAŢII

Livrările de gaze din Federaţia Rusă către România au fost reduse vineri cu 5% faţă de ceea ce era planificat, fără ca partea română să fi primit vreo motivaţie din partea ruşilor, a declarat ministrul delegat pentru Energie, Răzvan Nicolescu.

‘Fluxurile de gaze prognozate a fi livrate din Federaţia Rusă către România s-au redus astăzi (vineri – n.r.) cu 5% faţă de ceea ce era planificat. Este vorba de cantităţi mici. Nu am fost oficial informaţi oficial în legătură cu motivul acestei reduceri’, a spus Nicolescu.

Citeşte şi Cum va fi AFECTATĂ România de decizia Rusiei de a reduce livrările de gaze. Precizările ministrului Energiei

Într-o intervenţie la România TV, ministrul Energiei, Răzvan Nicolescu, a dat asigurări populaţiei că în această iarnă nu vor exista probleme cu alimentarea cu gaze, indiferent de evoluţiile din regiune.

DailyBusiness
România trece la rovinieta după kilometri parcurși. Plata devine automatizată
Spynews
Nouă copii, căutați toată noaptea în munți, după ce s-au rătăcit, prin frig și întuneric. În ce stare i-au găsit salvamontiștii | FOTO
Bzi.ro
Diana Munteanu a impresionat în costum de baie! Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce transfer ar fi! Gigi Becali a pus ochii pe un titular de la Craiova lui Rotaru: „Costă 5-6 milioane de euro”. Exclusiv
Capital.ro
S-a stins un mare actor. Toată lumea e în doliu: A fost un om de un talent remarcabil
Playtech.ro
Horoscop 18-24 august. Săptămână cu ghinion pentru 4 zodii, acești nativi vor avea de depășit probleme mari
Adevarul
Multinaționalele iau în calcul majorarea prețurilor sau relocarea din cauza taxelor suplimentare
wowbiz.ro
A murit! Doliu în showbiz. Detalii șocante despre tragedia momentulu
Evz.ro
Șomaj pentru absolvenții de liceu sau facultate. Ce acte sunt necesare și care sunt condițiile de acordare
Prosport.ro
Imaginile verii cu Diana Munteanu în costum de baie
kanald.ro
Un tânăr din Galați a ajuns în stare gravă la spital după ce a fost călcat cu mașina de prietenul său. Cum s-a produs accidentul șocant
Cancan.ro
Cauza morții Ralucăi Pânzaru, tânăra de 28 de ani găsită fără suflare într-un apartament din Iași. NU s-a sinucis!
iamsport.ro
A refuzat să-i mai vorbească timp de 6 luni după `Pizzagate`. Dezvăluirea făcută la BBC
MediaFlux
REPORTAJ Am absolvit cursul de conducere defensivă de la Academia Titi Aur alături de șoferii de la Bolt. Cum îți salvezi viața și mașina în caz de accident FOTO și VIDEO EXCLUSIV
stirilekanald.ro
Raluca Pânzaru NU s-a sinucis! Cum a murit, de fapt! Breaking news
Răbdarea s-a terminat. România este sancționată dur. Este disperare la București, anunțul care schimbă tot