Ponta va asista la discursul lui Băsescu din Parlament. „La noi, gândeşte fiecare cu mintea lui”

Premierul Victor Ponta va asista, marţi, la discursul preşedintelui Traian Băsescu din Parlament, spre deosebire de partenerul său de alianţă, Crin Antonescu, care a anunţat că va absenta de la şedinţa de plen.
Filip Stan
11 mart. 2013, 16:19
Ponta va asista la discursul lui Băsescu din Parlament.

Victor Ponta a declarat, luni, că, în calitate de prim-ministru, va participa la începutul discursului preşedintelui Traian Băsescu din Parlament, după care va pleca la Guvern.

Eu sunt primul-ministru şi, pe baza unei relaţii instituţionale normale, o să fiu la început, după care trebuie să merg înapoi la Guvern, pentru că trebuie să mă întâlnesc cu ministrul britanic pentru relaţii europene. Fiecare grup, fiecare parlamentar are o opţiune, cei de la PSD fac ce cred ei mai bine”, a precizat Ponta, întrebat despre participarea la discursul preşedintelui Băsescu din Parlament.

Ponta a adăugat că „e în regulă” că parlamentarii liberali nu au o poziţie comună cu cei de la PSD şi nu vor participa la discursul şefului statului şi a arătat că „numai la PCR şi PDL erau toate părerile la fel”. „La noi, mai gândeşte fiecare cu mintea lui”, a mai spus Ponta.

El a explicat ce a vrut să spună prin declaraţia că se aşteaptă ca preşedintele să spună adevărul în Parlament cu privire la aderarea la Schengen, arătând că doar preşedintele ţării, primul-ministru şi ministrul de Externe au acces la toate documentele.

„Eu am cerut public un singur lucru, ca acea campanie mincinoasă şi ticăloasă declanşată în România, că se opune Franţa, Danemarca, Austria, că sunt 7 ţări, că sunt 10 ţări, la un moment dat erau 30 de ţări care se opuneau intrării României în Schengen, trebuie dezminţită de către cei 3 oameni care au acces la toate documentele”, a mai spus el.

Ponta a menţionat că în Consiliul JAI au fost 3 ţări, Germania cu o poziţie foarte tranşantă, Olanda şi Finlanda cu anumite nuanţe, care s-au opus intrării României acum. El a adăugat că Olanda şi Finanda au vorbit despre decembrie, iar toate celelalte ţări au fost în favoarea intrării României.

„Cred că este datoria mea, ca prim-ministru să fiu corect în informarea media şi a publicului român asupra poziţiilor partenerilor europeni”, a mai spus Ponta.

Când văd asemenea demers ticălos de dezinformare şi de ponegrire a acestor ţări şi guverne care ne susţin şi ne-au sprijinit tot timpul, eu cred că e de datoria mea să spun adevărul pe baza acelor documente la care am acces”, a adăugat Ponta.

Preşedintele Traian Băsescu se va adresa Camerelor reunite ale Parlamentului, marţi, de ora 15.00, au decis, luni, Birourile Permanente ale Camerei Deputaţilor şi Senatului.

Liderul senatorilor PNL, Puiu Haşotti, a anunţat, luni, că parlamentarii PNL nu vor lua parte la şedinţa în care preşedintele Traian Băsescu îşi va prezenta mesajul în plenul celor două Camere ale Parlamentului, precizând că în USL grupurile parlamentare au dreptul la independenţă.

Preşedintele Senatului, Crin Antonescu, a declarat, luni, că nu va fi prezent la mesajul pe care preşedintele Traian Băsescu îl va adresa marţi Parlamentului, considerând că Băsescu e un preşedinte ilegitim, motiv pentru care nu i se pare de cuviinţă să-l întâmpine şi să-l asculte, ca parlamentar.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Raluca Pastramă a dezvăluit că a slăbit 5 kilograme. Cum arată acum: „Mă laud singură”
Fanatik.ro
Vin milioanele de euro! Câți bani garantați primeşte Universitatea Craiova de la UEFA dupǎ calificarea în grupe. Diferență uriaşǎ între Europa League și Conference League
Capital.ro
Surpriza din programul magazinelor de Sfânta Maria. Cum vor funcționa pe 15 august
Playtech.ro
Ce înseamnă de fapt „vedere la mare” când rezervi un hotel. Diferența dintre sea view și side sea view
Adevarul
Testul auto care a împărțit internetul. „Să le suspende permisele celor care au greșit!” Care este ordinea corectă de trecere
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un oraş din România va rămâne 24 de ore fără apă! Seceta aduce o nouă situație de criză
iamsport.ro
Dezvăluiri uluitoare ale unui fost fotbalist din SuperLiga: ”Jucătorii nu erau plătiți de 3-4 luni și patronul a venit cu Bentley la club. Un coleg și-a pierdut mașina”
MediaFlux
Casa de Pensii, avertisment pentru pensionari. Ce se întâmplă cu cererile pentru recuperarea CASS
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat