Victorie epocală: femeile saudite şi-au dobândit dreptul de a călători în străinătate fără permisiunea unui bărbat

Autorităţile din Arabia Saudită au început să aplice marţi reforma anunţată la începutul lui august şi care le permite femeilor să obţină un paşaport de călătorie în străinătate fără permisiunea unui "gardian" de sex masculin, informează miercuri AFP, potrivit Agerpres.
Iulian Tudor
21 aug. 2019, 06:51
Victorie epocală: femeile saudite şi-au dobândit dreptul de a călători în străinătate fără permisiunea unui bărbat

Femeile din Arabia Saudită pot, începând de marţi, să călătorească în afara ţării fără permisiunea unui bărbat. Administraţia saudită a început marţi „să primească cereri din partea unor femei cu vârste peste 21 de ani pentru a obţine sau a reînnoi un paşaport şi a călători în afara ţării fără permisiune” (din partea unui bărbat), a anunţat Departamentul pentru Paşapoarte pe contul său de Twitter.

Măsura, anunţată în august, a zdruncinat sistemul saudit al „gardianului masculin”, sistem ce asimilează femeile cu minorii întreaga lor viaţă, supunându-le autorităţii arbitrare a soţului, tatălui sau altor rude de sex masculin.

Această reformă a intervenit în condiţiile în care mai multe cazuri de evadare în străinătate a unor tinere saudite care s-au declarat victime ale violenţelor din partea „gardienilor” lor au ţinut prima pagină a ziarelor în ultimele luni.

Citeşte şi Donald Trump se opune embargoului impus de Congres privind vânzările de armament Arabiei Saudite şi EAU

Donald Trump se opune embargoului impus de Congres privind vânzările de armament Arabiei Saudite şi EAU

Ea se înscrie în seria de măsuri de liberalizare lansate de prinţul moştenitor Mohammed bin Salman, cel mai puternic om al acestui regat ultraconservator. Cea mai emblematică dintre aceste măsuri a fost cea care le permite femeilor să conducă o maşină, măsură intrată în vigoare din iunie 2018.

Alte reforme care, fără a-l distruge în totalitate, slăbesc sistemul „gardianului” obligatoriu pentru femei sunt cele conform cărora sauditele pot de acum încolo să declare oficial o naştere, o căsătorie sau un divorţ, sau să fie titulare ale autorităţii parentale asupra copiilor lor minori, prerogative care până acum erau rezervate bărbaţilor.

Aceste schimbări au fost salutate la scară largă în Arabia Saudită, dar şi criticate ca fiind „anti-islamice” de către ultraconservatori pe reţelele sociale.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Careul multimilionar! Inteligența Artificială a calculat cât ar costa azi cu adevărat Nicolae Dobrin, Ilie Balaci, Gică Hagi și Adrian Mutu
Capital.ro
Limită la plata cash. UE a introdus un plafon maxim. Ce se întâmplă cu plățile în numerar
Playtech.ro
Când se fac nunţi în 2026: calendarul zilelor permise de Biserică UTILE
Adevarul
Decizia de ultim moment care l-a ținut pe un tânăr departe de incendiul de Revelion de la Crans-Montana
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Gigi Becali, criză de râs în direct la TV: ”Leșin când te aud. Zic: «Ia uite, bă, nebunul»”
MediaFlux
Pensii ianuarie 2026. Românii primesc banii mai târziu de la CNPP
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend