Victorie la Strasbourg pentru Daciana Sârbu – Juncker i-a dat dreptate

Deşi până acum s-au ferit să admită că românii, slovacii, croaţii şi alţi est-europeni primesc variante inferioare calitativ ale produselor alimentare vândute în Vestul Europei, liderii europeni au recunoscut în sfârşit acest lucru. În discursul său despre starea Uniunii, preşedintele Comisiei Europene a afirmat că nu ar trebui să existe cetăţeni de categorie inferioară şi că "nu va accepta" comercializarea de alimente mai proaste în această regiune. Mesajul său a fost salutat de Daciana Sârbu, eurodeputata din România care a vorbit în repetate rânduri la Bruxelles despre subiect. Aceasta avertizează însă Comisia că este datoare să vină cu un plan concret.
Filip Stan
14 sept. 2017, 09:36
Victorie la Strasbourg pentru Daciana Sârbu - Juncker i-a dat dreptate

„Încă de anul trecut, am fost una dintre primele voci prin care acest subiect a căpătat vizibilitate la Bruxelles. Am interpelat Consiliul, am organizat o dezbatere la Parlamentul European, am participat la o reuniune CESE unde am prezentat problema. La început, exista foarte multă reticenţă la nivelul instituţiilor europene. Mă bucur că ultimele luni au însemnat pătrunderea treptată a temei pe agenda acestora şi că astăzi, gravitatea şi importanța ei sunt admise la cel mai înalt nivel”, spune Daciana Sârbu într-o postare pe blogul personal.

Deputata europeană subliniază că aşteaptă soluţii concrete şi transmite Comisiei un avertisment: să nu lase rezolvarea problemei pe
seama producătorilor sau a consumatorilor înşişi: „Fără un plan clar de acţiuni care să îndrepte situaţia şi să ofere protecţie consumatorilor din ţările estice, nimic nu se va schimba de la sine. A lăsa rezolvarea la latitudinea producătorilor sau – cum sugera recent comisarul Jourova – a miza pe presiunea exercitată de consumatori ar echivala cu o deresponsabilizare inacceptabilă. Comisia este datoare să se asigure că drepturile cetăţenilor sunt respectate!”

Eurodeputata aminteste şi despre o metoda concretă prin care statele membre să fie ajutate să combată această formă de discriminare:
„Ieri presa europeană vorbea despre o posibilă finanţare, în valoare de un milion de euro, de la Comisie, pentru o metodologie unică
de testare a calităţii produselor, care să fie pusă la dispoziţia autorităţilor din statele membre. Este una dintre soluţiile pe care
le-am propus şi eu – compararea calităţii produselor sub coordonare europeană ar însemna eliminarea oricăror elemente de subiectivism şi certificarea, dincolo de orice dubiu, a acelor diferenţe care trebuie eliminate. Sper ca acest plan să devină realitate”.

Miercuri dimineaţă, în discursul său anual despre starea Uniunii, preşedintele Jean-Claude Juncker a afirmat că „într-o Uniune a
egalilor, nu pot exista consumatori de categoria a doua. Nu voi accepta că în unele zone ale Europei, oamenilor li se vând alimente de
calitate mai slabă decât în alte ţări, deşi ambalajul şi denumirile sunt identice”.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
Topul companiilor de stat care nu-și plătesc taxele și impozitele. Ministerul Economiei a publicat lista: datorii de sute de milioane de euro de la fabricile de armament
Capital.ro
Călin Georgescu, mărturie uluitoare. Ce a vrut, de fapt, să spună: „Sunt prea sărac ca să am două perechi de pantofi”
Playtech.ro
Cum verifici dacă ai datorii la ANAF online. Pașii pe care mulți români încă nu îi știu
Adevarul
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Comunitatea didactică din Bacău este îndoliată. Două învățătoare s-au stins din viață la doar o zi distanță: „Toată școala plânge”
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Modificare privind vechimea în muncă la pensie. Va intra în vigoare la 1 septembrie 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi