Victorie logică. CFR Cluj – CS Mioveni, scor 3-0 în etapa a 16-a a Ligii I

CFR Cluj i-a stricat debutul lui Marian Pană pe banca celor de la CS Mioveni.

02 dec. 2011, 21:30

CFR Cluj a învins cu scorul de 3-0 formaţia CS Mioveni, vineri seară, în prologul etapei a 16-a a Ligii I.

Ultima clasată a ţinut-o în şah pe fosta campioană a României chiar în Gruia, însă numai o repriză. După pauză, când au fost băgaţi în şedinţă de Jorge Costa la vestiare, cei de la CFR nu le-au mai dat argeşenilor ocazia să-i bage în corzi. Presiunea tot mai mare exercitată la poarta oaspeţilor a dat roade în minutul 53, când vedeta Mioveniului, Nicolae Dică, fost jucător al „vişiniilor”, a înscris în propria poartă, după o centrare în careu a lui Hora. Autogolul lui Dică a turnat parcă plumb în ghetele elevilor lui Marian Pană, iar Lionn (73) şi Kapetanos (90+1) au consfinţit o victorie de altfel logică a CFR-ului.

În urma acestui rezultat, ardelenii îşi păstrează locul doi în clasamentul Ligii I, cu 35 de puncte, în timp ce CS Mioveni a înregistrat a 12-a înfrângere în 16 etape şi ocupă ultima poziţie, cu numai 8 puncte.