Victorie pentru „tricolori”, în primul meci din 2013. România – Australia, scor 3-2

Reprezentativa de fotbal a României a învins, miercuri, cu scorul de 3-2 (1-1), reprezentativa Australiei, într-un meci amical disputat în Spania.

06 feb. 2013, 21:54

„Tricolorii” au deschis scorul în minutul 35, prin Cristi Tănase, care a înscris de la 10 metri, după ce portarul Australiei a respins în faţă la un şut al lui Torje.

La pauză, s-a intrat totuşi cu egalitate, Wilkshire restabilind egalitatea (45) dintr-un penalty acordat după ce Raţ l-a faultat în careu pe Brosque.

La reluare, cei care au punctat au fost tot australienii, prin Cornthwaite (54), care a înscris din careu, după un corner la care apărarea noastră a fost depăşită.

Conduşi cu 2-1, „tricolorii” au început să pună tot mai multă presiune, dar au egalat abia în minutul 80, prin Bogdan Stancu, iar Torje a marcat golul victoriei patru minute mai târziu, din lovitură liberă de la marginea careului.

Selecţionerul României, Victor Piţurcă, a trimis în teren următorii jucători: Pantilimon – Tamaş, Chiricheş, Goian (Luchin 81), Raţ (Şt. Radu 46) – Bourceanu (C. Lazăr 57), Pintilii – Torje (Chiţu 90), Grozav (Alexe 63), Tănase (Maxim 72) – Stancu.

Australia, antrenată de Holger Osieck, a jucat în formula Schwarzer (Federici 46) – Wilkshire (McGowan 52), Cornthwaite, Neill (Williams 57), Zullo – Bresciano (Milligan 81), Holland – Kruse, McKay (Rukavytsya 66), Holman – Brosque.

Pentru reprezentativa României urmează două deplasări dificile, în Ungaria, pe 22 martie, şi în Olanda, pe 26 martie, în preliminariile Cupei Mondiale din 2014.