Victorie URIAŞĂ pentru ROMÂNIA în IRB NATIONS CUP

Reprezentativa de rugby a României a învins formaţia Rusiei cu scorul de 20-18 (6-10), miercuri, pe Stadionul Naţional ''Arcul de Triumf'' din Bucureşti, în IRB Nations Cup 2014.

18 iun. 2014, 18:13

”Stejarii” au deschis scorul, după lovitura de pedeapsă a lui Florin Vlaicu (10), dar ruşii au restabilit egalitatea, prin lovitura de penalitate a lui Ramil Gaisin (22), intrând la pauză în avantaj, după un eseu reuşit de Andrei Temnov (32), transformat de Gaisin (33), deşi Vlaicu a mai redus din diferenţă dintr-o nouă lovitură de pedeapsă (36): 6-10. Oaspeţii s-au desprins după pauză, mai întâi Gaisin a mai marcat dintr-o lovitură de pedeapsă (49), apoi Vladimir Ostrouşko (55) a realizat un eseu, transformat de Gaisin (56), iar Rusia conducea cu 18-6. Finalul a aparţinut rugbyiştilor români, care au beneficiat de două eseuri de penalitate (28, 37), ambele transformate de Vlaicu, câltigând cu scorul de 20-18.

În prima partidă a zilei, Emerging Ireland a surclasat Uruguayul cu 51-3.

Primul loc este ocupat de Emerging Ireland, cu 10 puncte, urmată de România, 8 puncte, Rusia, 1 punct, Uruguay, 0 puncte.

Ultimele meciuri vor avea loc pe 22 iunie, când Rusia va întâlni Uruguay, de la ora 16,00, iar România, deţinătoarea trofeului, va lupta cu Emerging Ireland, de la ora 19,00, pentru câştigarea competiţiei.