VIDEO Clotilde Armand, prima reacţie după incendiul de pe Şoseaua Nordului: „Cei care au emis autorizaţiile trebuie să plătească. Vom face cercetări şi vom informa opinia publică”

Un incendiu puternic a izbucnit, marţi seară, la acoperişul unui apartament de tip penthouse de pe Şoseaua Nordului din Bucureşti, iar pompierii intervin cu mai multe autospeciale pentru stingerea acestuia. Suprafaţa afectată este de 600 de metri pătraţi.
Filip Stan
11 oct. 2022, 21:48
VIDEO Clotilde Armand, prima reacţie după incendiul de pe Şoseaua Nordului:

Primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, afirmă că persoanele afectate vor primi cazare şi hrană până când vor putea reveni în locuinţe şi reclamă că în zona respectivă de pe Şoseaua Nordului, unde un complex imobiliar de lux a fost dat în folosinţă în anul 2015, nu funcţionează hidranţii, că străzile sunt înguste şi imobilele înghesuite.

”Am ajuns la locul incendiului din Soşeaua Nordului nr. 96. Persoanele care sunt afectate sunt rugate să sune la numărul Poliţiei Locale Sector 1- 021.9540 iar Primăria Sectorului 1 le va asigura cazarea şi hrana până când se vor putea întoarce la locuinţele lor. Hidranţii nu funcţionează iar maşinile de pompieri nu pot fi alimentate cu apă. Am transmis operatorului de salubritate să alimenteze cu autospecialele lor maşinile pompierilor. Străzile sunt înguste, imobilele sunt înghesuite, exemplu clasic de încălcare a legii urbanismului. Victimele suntem noi, cetăţenii. Cei care au emis autorizaţiile de construcţie în acest caz trebuie să plătească pentru toate aceste nereguli. Vom face verificări cine a emis aceste autorizaţii şi vom informa opinia publică”, a anunţat Clotilde Armand, pe Facebook.

Citeşte şi: Nicușor Dan sperie bucureștenii. Ce se va întâmpla în cazul unui cutremur major

Ea a adăugat că echipajele Poliţiei Locale au fluidizat circulaţia şi au asigurat sprijin pompierilor, iar în acest moment, echipejele Poliţiei Locale Sector 1 acţionează în afara perimetrului deoarece la faţa loculului sunt foarte multe echipaje IGSU -Pompieri /SMURD şi ale Poliţiei Române.

La rândul său, ISU Bucureşti-Ilfov a transmis că incendiul este localizat.

Citeşte şi: FOTO + VIDEO: Incendiu violent în București. Imagini apocaliptice din Capitală, aproape de casa lui Florin Salam

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Tragedie la meciul de deschidere de la Cupa Mondială. Un fan a murit în fața stadionului Azteca. Video
Capital.ro
Schimbare majoră pentru șoferi din iulie 2026. Toate mașinile vor fi obligate să aibă aceste sisteme
Playtech.ro
Cât costă un plin după ultima ieftinire a carburanților. Prețurile din București, Cluj, Iași și Constanța
Adevarul
Alertă în spațiul aerian al Ungariei. Avion de pasageri interceptat la solicitarea NATO, după ce a întrerupt comunicațiile
wowbiz.ro
Emil Gânj, condamnat definitiv la închisoare pe viață! Avocatul familiei victimei: „Despăgubirile vor fi imputate statului roman”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Un fost antrenor din SuperLiga, bătut în vestiar după ce i-a făcut avansuri unui jucător: 'Mi-a zis că este adevărat'
MediaFlux
Se dau pensiile pe card. La ce oră sunt alimentate conturile pensionarilor
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți