VIDEO Planul lui Victor Ponta pentru a deveni președintele ”crypto friendly”: ”Nu mai putem să ținem România doar împrumutându-ne de la bănci, care fac niște profituri uriașe și fără să aducem niște bani”

Victor Ponta a declarat deja, în repetate rânduri, că vrea să devină primul președinte ”crpto friendly”, indicând că vrea ca politicile României să îmbrățișeze ultimele trenduri economice.
Mircea Filipescu
15 mart. 2025, 12:37
VIDEO Planul lui Victor Ponta pentru a deveni președintele ”crypto friendly”: ”Nu mai putem să ținem România doar împrumutându-ne de la bănci, care fac niște profituri uriașe și fără să aducem niște bani”

Fostul premier Victor Ponta a vorbit despre potențialul economic imens al pieței criptomonedelor și despre posibilitățile de a aduce astfel capital străin în România, iar acum a detaliat planul prin care vrea să devină ”crypto friendly”.

”Aș numi un înalt reprezentant pentru criptomonede și Bitcoin, să fiu primul președinte ”crypto friendly”. Pentru că nu mai putem să ținem România doar împrumutându-ne de la bănci, care fac niște profituri uriașe și fără să aducem niște bani.

Sunt foarte mulți bani, am vorbit, nu mi-a venit din mintea mea, că nu sunt un investitor, din păcate, dar am vorbit cu trei-patru băieți tineri, care au făcut și au mulți bani. Și îmi spun ”știi ce facem cu banii? Plecăm cu ei din România, în Estonia, în Letonia, în Polonia.””, a declarat fostul premier Victor Ponta.

Candidatul la președinție a mai vorbit în această perioadă despre situația economică gravă în care se află România, mai ales din pricina unui ciclu al împrumuturilor din care, de mulți ani, pare să nu poată ieși, ceea ce face ca ratingul de țară să scadă, astfel că dobânzile sunt din ce în ce mai mari.

„Formula asta din ultimii ani, în care guvernul se duce, se împrumută la bănci, plătește o dobândă de 8%, după care vine și ne pune taxe și impozite ca să plătească dobânzile la bănci care fac profituri, e faliment curat”, a declarat fostul premier.

”M-am întâlnit cu cei mai activi băieți din România pe această piață a Bitcoin, crypto, și le-am spus, uite, vreau să-mi pregătiți un program în șapte-opt-zece modificări, care să spună foarte clar: care e regimul fiscal, cum e relația cu băncile. S

ă nu aud că nu vrea BNR, puterea e la mine, la Parlament, o să vă dau eu lege că băncile care vă închid conturile pentru că faceți operațiuni cu Bitcoin o să plătească o amendă, cum se întâmplă în America, de îi rup în două”, mai arată Victor Ponta.

Citește și: CUTIA NEAGRĂ EXCLUSIV. Afaceristul pro-rus din spatele campaniei lui Nicușor Dan. Cine pompează bani grei pentru candidatura prezidențială

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Peter Magyar și Kelemen Hunor, prima oară față-n față. S-ar putea schimba relația dintre UDMR și noul Guvern ungar? „Nu-și pierde nimeni influența”
Capital.ro
Vești bune pentru pensionari. Serviciul care devine gratuit în Sectorul 1. Trebuie depusă doar o cerere
Playtech.ro
Ce cheltuieli taie românii pentru a face față scumpirilor. Mulți se plâng că au ajuns la limită: „Nu mai am la ce renunța”
Adevarul
„S-au trezit la viață de Paște”. Doi români aflați în stare vegetativă, salvați printr-o metodă revoluționară folosită în Parkinson
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Calendar ortodox pentru 22 aprilie 2026. Ce NU trebuie să facă creștinii pentru a se feri de boli și necazuri
iamsport.ro
L-a auzit pe Gigi Becali și s-a revoltat în direct: ”Îmi venea să sparg televizorul, mi-a fost o scârbă teribilă! Nu are Hristos, nu are mamă, nu are tată”
MediaFlux
Sorin Grindeanu, propus de PSD pentru funcția de premier, anunță Manda. Ponta a propus deschiderea discuțiilor cu AUR
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara