Ucraina a lansat peste 430 de drone spre Moscova în noaptea de luni spre marţi, a anunţat primarul capitalei ruse, Serghei Sobianin, în ziua în care la Ankara începe summitul NATO la care preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski este invitat. În plus, a fost atacată aşa-numita flotă fantomă a Rusiei.
Conform Telegram, navele lovite, de circa 7.000 de tone fiecare, erau vizate de sancțiuni internaționale. Mesajul conține și filmări în alb-negru cu vasele lovite, pe care izbucnesc incendii, precum și afirmația că „lovirea logisticii navale a inamicului complică livrarea de combustibili și muniție necesare pentru sprijinirea activităților militarilor ruși, în special în teritoriul ocupat temporar al Crimeei”.
Cu o zi înainte, în cadrul aceluiași efort de a izola peninsula ocupată de Rusia în 2014, Ucraina lovise alte două petroliere-fantomă. Atacurile ucrainene împotriva infrastructurii energetice din Crimeea au provocat deja o penurie de carburanți și au determinat autoritățile ruse de ocupație să declare starea de urgență.
Loviturile cu drone maritime au scos din uz şi petroliere care transportau pe Marea Neagră materia primă produsă în Rusia, în contextul eforturilor Kievului de a reduce veniturile Moscovei care pot fi folosite pentru finanțarea războiului.
S-au consemnat, de asemenea, și explozii neexplicate la bordul unor petroliere acostate în porturi rusești. Ucraina nu a confirmat, dar nici nu a dezmințit că ar avea vreun rol în astfel de atacuri, așa cum suspectează surse din domeniul securității maritime.
Kievul cere de mai multă vreme aliaților internaționali să intervină împotriva petrolierelor care ocolesc sancțiunile, livrând petrol rusesc pe piețele internaționale.
„De aseară şi până la ora 6 dimineaţa, peste 430 de drone au zburat în direcţia regiunii Moscova. Majoritatea au fost neutralizate de forţele de apărare aeriană la distanţe mari. Treizeci şi şase de drone inamice au fost distruse în apropiere de Moscova”, a scris Sobianin pe reţelele sociale, scrie AFP preluată de Agerpres.
Moscova s-a confruntat luni seara cu cel mai mare atac cu drone din ultimii ani
Aceste atacuri cu drone ucrainene vin la scurt timp după bombardamentele ruseşti deosebit de intense împotriva Ucrainei, soldate cu cel puţin 28 de morţi, dintre care 26 la Kiev şi în regiunea capitalei, potrivit autorităţilor, dar şi în contextul summitului Alianţei Nord-Atlantice care începe marţi la Ankara.
Citește și: Nicușor Dan participă la Summitul NATO de la Ankara. Ce mesaj va transmite despre Ucraina și securitatea la Marea Neagră
La această reuniune, aliaţii europeni ai Ucrainei intenţionează să îşi reafirme sprijinul pentru Zelenski, care este invitat la cina inaugurală oferită de preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan.
Potrivit unor surse diplomatice, ţările europene din cadrul NATO se vor angaja la Ankara să ofere un ajutor militar în valoare de 70 de miliarde de euro Ucrainei în 2026 şi 2027.
În ultimele săptămâni, Ucraina şi-a intensificat atacurile asupra teritoriului Rusiei, acestea vizând în mod special infrastructurile de hidrocarburi în încercarea de a perturba veniturile care finanţează efortul de război al Moscovei.
The russian shadow fleet is leaving the chat.
🔥Eight tankers of the russian shadow fleet were shot down and set ablaze in one night by Kairos pilots from the 414th Special Purpose Detachment (SBD).
The battle for gasoline for #Crimea in the Sea of Azov continues.⬇️ pic.twitter.com/hxZrbjMIV0
— Alf Really 🇺🇦🇬🇧🇨🇦🇪🇺🇮🇱🇩🇪🇵🇱 (@vik8867dn) July 7, 2026
Rusia va urmări îndeaproape summitul NATO, declară Kremlinul
Rusia va urmări îndeaproape rezultatele summitului NATO din Turcia, a declarat marți Kremlinul, adăugând că declarații ‘confruntaționale’ despre Rusia au fost făcute în perioada premergătoare reuniunii de la Ankara, relatează Reuters.
Liderii NATO intenționează să anunțe marți, la Ankara, contracte de armament în valoare de zeci de miliarde de dolari pentru a arăta că răspund apelurilor SUA de a cheltui mai mult pentru apărarea Europei, înainte ca președintele american Donald Trump, abia sosit la Ankara, să se alăture summitului.
În același timp, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a afirmat că Rusia menține contacte de lucru cu SUA și speră ca eforturile Statelor Unite de a media pacea în Ucraina să aibă succes, el răspunzând astfel unei solicitări de a comenta declarația făcută cu o zi în urmă de Trump, potrivit căruia o soluție la războiul din Ucraina, care durează de peste patru ani, este ‘mai aproape decât realizează oamenii’.
Trump a avut duminică discuții telefonice atât cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski, cât și cu cel rus Vladimir Putin, subliniind că problema Ucrainei va fi discutată și la summitul NATO de la Ankara.
De altfel, Trump se va întâlni personal cu Zelenski la Ankara, unde acesta a sosit deja și unde va încerca să obțină angajamente concrete pentru livrări de sisteme antirachetă Patriot și rachete pentru aceste sisteme, de care Ucraina are urgentă nevoie pentru a se apăra de atacurile cu rachete rusești, care numai în ultimele patru zile au făcut zeci de morți doar la Kiev.